,Tuniský Berlusconi‘ a ,Robocop‘. O úřad tuniského prezidenta se v 2. kole utkají političtí nováčci

Obyvatelé Tuniska v neděli rozhodují o novém prezidentovi. Do druhého kola volby postoupil univerzitní profesor Kaís Saíd a mediální magnát Nabíl Karúí. Ten byl přitom až do středy ve vazbě kvůli podezření z finančních podvodů.

Tunis Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidáti Kaís Saíd (vlevo) a Nabíl Karúí během televizní debaty.

Kandidáti Kaís Saíd (vlevo) a Nabíl Karúí během televizní debaty. | Zdroj: Reuters

Majitele jedné z největších tuniských televizních stanic Nisma po propuštění vítaly v ulicích davy jeho podporovatelů. Karúí měl v minulosti blízko k sekulární straně Hlas Tuniska, která vyhrála parlamentní volby v říjnu 2014. Aktuálně stále čelí obviněním. Má zmražený majetek a nesmí vycestovat ze země.

Finalista prezidentských voleb v Tunisku Karúí opustil vězení. Je stíhán za finanční podvody

Číst článek

Kaís Saíd, kterému se kvůli monotónnímu vyjadřování přezdívá Robocop, si buduje image neúplatného člověka nad stranickou politikou. S nadějí k němu vzhlíží hlavně mladí Tunisané, kterým vadí dlouhá léta korupce po povstání v roce 2011.

Dvojice finalistů za sebou v prvním kole nechala současného tuniského premiéra Júsufa Šáhida, dva jeho předchůdce i exprezidenta nebo ministra obrany.   

Mír s Libyi

Po páteční televizní debatě si oba uchazeči o prezidentský post srdečně potřásli rukama, což pozorovatelé ohodnotili jako znamení, že demokracie budovaná v této zemi po arabském jaře v roce 2011 je na správné cestě.

Tunisko rozhodlo v parlamentních volbách. Podle odhadů těsně vedou islamisté před populisty

Číst článek

Karúí, jemuž se kvůli vlastnictví jedné z hlavních televizních stanic přezdívá „tuniský Berlusconi“, během předvolební debaty slíbil bojovat s extremismem i chudobou. Řekl, že do země přiláká investice světových společností, jako je Google či Netflix.

Vliv Karúího v zemi podle pozorovatelů v poslední době stoupá. V prvním kole voleb získal Karúí 15,6 procenta hlasů.

Stroze vystupující univerzitní profesor Saíd, jenž se v kampani stavěl do role bojovníka proti korupci, v televizní diskusi slíbil zlepšit postavení zaostalých provincií a předat více moci mladým lidem. V prvním kole voleb získal 18,4 procenta hlasů.

Oba kandidáti se shodli na tom, že v případě svého zvolení budou usilovat o mír v sousední válkou rozvrácené Libyi.

Matěj Štýs, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme