Tunisko má za sebou první kolo prezidentských voleb. Podle odhadů zabodoval outsider

V Tunisku večer skončilo první kolo prezidentských voleb, v němž se o post hlavy státu ucházelo 26 kandidátů včetně dvou žen. První odhady se očekávají v noci na pondělí. Předběžné výsledky by mohly být známy v úterý. Podle odhadů společnosti Sigma Conseil vyhrál outsider a nezávislý kandidát Kaís Saíd, jako druhý se umístil vězněný mediální magnát Nabíl Karúí. Současný premiér Júsuf Šáhid se nedostal mezi čtyři nejúspěšnější kandidáty.

Aktualizováno Tunis (Aktualizováno: 22:47 15. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První kolo prezidentských voleb v Tunisu

První kolo prezidentských voleb v Tunisu | Zdroj: Reuters

Profesor ústavního práva Saíd, který je bez stranické příslušnosti, podle společnosti Sigma Conseil získal 19,5 procenta hlasů, Karúí 15,5 procenta. Na třetím místě s 11 procenty hlasů je podle odhadů kandidát umírněné islamistické Strany obnovy Abdal Fattáh Múrú.

BBC připomněla, že prezidentské volby, které jsou od svržení dlouholetého autokratického vůdce Zína Abidína bin Alího v roce 2011 druhé svobodné, jsou testem tuniské demokracie. V říjnu půjdou Tunisané k urnám znovu, tentokrát k parlamentním volbám.

Tunisané vybírají hlavu státu. Prezidentské volby jsou testem pro mladou demokracii v zemi

Číst článek

Volební místnosti byly uzavřeny v 18.00 místního času (19.00 SELČ). V 15.00 (16.00 SELČ) volební komise oznámila, že hlasovat přišlo pouze 27,8 procenta oprávněných voličů. Možnost odevzdat hlas mělo sedm milionů lidí.

Zahraniční pozornost, a to především arabských zemí, je podle agentury Reuters upřena na Abdal Fattáha Múrúa, prvního prezidentského kandidáta umírněné islamistické Strany obnovy, která je v Tunisku nejsilněji zastoupena. Na prezidenta kandidují také současný sekulární premiér Júsuf Šáhid či mediální magnát Nabíl Karúí, který je nyní ve vazbě a čelí obvinění z praní špinavých peněz. Sám přitom tvrdí, že jeho zatčení bylo politicky motivované.

Volby byly kvůli červencovému úmrtí dosavadního dvaadevadesátiletého prezidenta Kaída Sibsího o několik měsíců uspíšeny. Pokud dnes žádný kandidát nezískal více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo, do kterého postoupí dva uchazeči s nejvíce hlasy. Prezident, jehož mandát je pětiletý, dohlíží podle ústavy na obranu země, zahraniční politiku a národní bezpečnost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme