Tunisané mají za sebou historicky první svobodné volby

Značný zájem měli Tunisané o první svobodné volby v dějinách severoafrické země, ve které v lednu začala svržením diktatury série revolucí v arabském světě. V dlouhých frontách před volebními místnostmi převládala euforie ze symbolického vítězství svobody, která prý může být dobrým příkladem pro ostatní země regionu. Účast byla až sedmdesát procent.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tunisané stojí ve frontě před volební místností

Tunisané stojí ve frontě před volební místností | Zdroj: Reuters

Sedm milionů voličů si vybíralo 217 členů, kteří usednou na jeden rok do prozatímního parlamentu. Jeho úkolem bude vypracování nové ústavy, která by se měla stát základem demokratického uspořádání země.

Přehrát

00:00 / 00:00

O volbách v Tunisku mluvili na Rádiu Česko afrikanista Vladimír Klíma a český velvyslanec Alexandr Slabý

O druhé místo pak bojují progresivní demokratická strana spolu s kongresem republikánských stran, což jsou obě levicová uskupení.

Kandidovalo celkem 81 stran. Favoritem je strana Ennahda Rašída Ghannúšího, která by chtěla v zemi zavést demokracii založenou na hodnotách islámu. Její mluvčí Džusra Ganúšíová vyvracela v televizi BBC obavy z toho, jakou politiku chce formace prosazovat.

„Řekli jsme jasně, že Tunisko potřebuje demokratický civilní stát, který bude otevřený všem občanům. Takový, ve kterém nebude diskriminace na základě barvy pleti, rasy, pohlaví, vyznání. Stát, který bude pro všechny Tunisany, bez ohledu na víru, k níž se hlásí i pro Tunisany bez víry,“ řekla Ganúšíová.

Islámské právo v ústavě

Rašíd Ghannúší se inspiruje u umírněné islamistické strany AKP tureckého premiéra Recepa Tajjípa Erdogana. Ve straně jsou ale také radikálnější členové. Afrikanista Vladimír Klíma upozornil, že pokud se potvrdí převaha Ennahdy, v nové ústavě se objeví prvky islámského práva.

„Je to určitý signál, že nemusí dojít například k úplnému zrovnoprávnění mužů a žen,“ varoval Klíma. Země pak podle něj bude muset řešit problém, jak zachovat obraz Tuniska, které je vlídné k turistům.

Podle českého velvyslance v Tunisu Alexandra Slabého všechno opravdu ukazuje na to, že umírnění islamisté zvítězí. Otázkou je, jestli získají tolik hlasů, aby měli převahu v ústavodárném shromáždění. Pokud se naopak domluví ostatní neislamistické strany, tak by podle něj neměly z vlády Ennahdu vypustit.

„Ekonomická situace není dobrá, obyvatelstvo je velmi netrpělivé a čeká po volbách zázrak. Ten samozřejmě nepřijde a za to by měly být zodpovědné všechny strany,“ myslí si velvyslanec Slabý.

Kvůli vysoké účasti budou výsledky voleb známy až v nočních hodinách nebo v úterý ráno.

Igor Maňour, Jan Prokeš, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme