Tuniská vláda slíbila otevřít školy

V Tunisku skončil třídenní státní smutek a vláda by si přála udělat tlustou čáru za měsíc trvajícími protesty. Slíbila, že tento týden opět otevře školy. Tím, že se studenti vrátí do školy, nemusí končit protesty. Do hlavního města totiž dorazila Karavana svobody a protestuje před sídlem vlády, i přes zákaz shromáždění a nočního vycházení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tunisko

Tunisko | Zdroj: ČTK

Slib otevřít školy je v zájmu vlády. Žáci se vrátí do lavic a nebudou protestovat v ulicích.Třídy se mají otevírat postupně, každý den jeden ročník, aby byl přechod co nejklidnější. Znovu se mají otevřít i univerzity. Studenti chtějí před prvními přednáškami uctít oběti revoluce minutou ticha.

Protesty otevřením škol ale nemusí skončit. Navíc do hlavního města dorazili lidé z chudých zemědělských oblastí a protestují před sídlem vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

10_0.mp3

Mluví se o takzvané Karavaně svobody. Přibližně tisíc lidí se vydalo ze středního Tuniska pěšky do hlavního města. Ale ušli jen první etapu a pak přesedli do aut. Tím se do hlavního města dostali mnohem rychleji, než se předpokládalo. Dnes v noci, navzdory nočnímu zákazu vycházení, spali před úřadem premiéra. A jsou připraveni zůstat, dokud vláda neodstoupí.

V zemi ale stále platí výjimečný stav, který zakazuje shromáždění více než tří lidí. Policie ho ale nevymáhá a jak se ukazuje, ani zákaz nočního vycházení není tak přísný, jak by se mohlo zdát.

Zemědělci mimo jiné žádají politickou svobodu. Mají i další požadavky. Především jim vadí, že dosud směřovaly státní peníze na rekonstrukci přímořských oblastí. Tedy do částí, kam jezdí turisté. Ale zemědělské regiony mezitím upadaly do stále větší chudoby.

Potvrzuje to i zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Bouda, který se v zemědělských regionech byl podívat: „Skoro jako kdyby existovala dvě různá Tuniska. Na pobřeží je obrovský přepych ve srovnání se zbídačeným vnitrozemím.“

Úřady oznámily zatčení šéfa největší soukromé televize v Tunisku. Televizní stanice dokonce včera večer přestala vysílat. Oficiální obvinění zní vlastizrada. Televize měla podněcovat k násilí, bránit revoluci, šířit chaos, vysílat lživé informace a především zosnovat návrat bývalého prezidenta do země. Podle všeho šlo o televizi napojenou na islamisty v zahraničí.

Islamistická hrozba

Radikální muslimové v zahraničí se zřejmě pokusí situace využít. Podle Ondřeje Boudy ale nemají velkou šanci uspět. Především proto, že tuniská společnost není tak radikální. A ani místní islamisté nepropagují nijak extrémní názory:

„Lidé tu jsou totiž zvyklí na velmi umírněný islám a k náboženství mají asi podobný vztah jako Evropané. Je to součást jejich kulturního dědictví, ale nijak to nepřehánějí. Součástí náboženské výuky je i křesťanství a judaismus. Ženy tu mohou normálně pracovat, řídit auta a nosit si co chtějí. Dokonce Tunisané běžně obcházejí islámské právo šaríja. Rodiče například s dětmi uzavírají smlouvy tak, aby všichni potomci dědili rovným dílem. No a když nic jiného, tak pochybuji, že si Tunisané nechají vzít alkohol, který radikální islám zakazuje. Ale tady je běžně v hospodách k sehnání,“ vysvětluje Ondřej Bouda.

Lidé, kteří mají objednaný zájezd do Tuniska, se podle Ondřeje Boudy nemusí o svoji dovolenou obávat:

„Situace se už uklidnila a protesty jsou poklidné a v turistických oblastech takřka neviditelné. Samotní Tunisané říkají, že teď už jde jen o politický a ne bezpečnostní problém a tím by si přece neměl nikdo kazit dovolenou. A já bych jim dal za pravdu. Když Česká republika neměla vládu nebo prezidenta, tak přece také nikdo nerušil zájezd do Prahy.“

Ondřej Bouda, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme