Tuniské hnutí Ennahda: Ctíme lidská práva a demokracii

Největší strach mají západní země z toho, že po letech diktatury ovládnou blízký východ islamisté. První křest ohněm zažije už v červenci Tunisko, kde se chystají parlamentní volby. Otázkou je, zda se skutečně máme obávat vlny náboženského fanatismu. Generální tajemník tuniského islamistického hnutí Ennahda ujišťuje, že jsou jen politickou a občanskou skupinou, která vyznává tradiční hodnoty islámu. Něco po vzoru křesťanských stran napříč Evropou. Podle něj nikdy nebyla a nebude jejich cílem radikalizace tuniské společnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tunisané opět vyšli do ulic. Bránit svoji revoluci

Tunisané opět vyšli do ulic. Bránit svoji revoluci | Zdroj: Reuters

„Jsme pro demokratickou společnost, která bude ctít základní lidská práva a samozřejmě i práva žen. Naše chápaní islámu je odlišné od toho, jak jej vnímají některé násilné skupiny třeba v Afghánistánu. Takže opravdu se není čeho bát“ říká tajemník.

Univerzitní profesor a zástupce levicového hnutí Ettajdid, ale tvrdí, že islamisté jsou jako vlk v rouše beránčím. „Směrem k Evropě sice vysílá Ennahda velmi smířlivé a pokorné signály, ale my máme opodstatněné obavy o čistotě jejich úmyslů.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si Ondřeje Boudu a jeho reportáž z Tuniska

Dodává, že islamisté mohou být nebezpeční pokud demokratické strany usnou na vavřínech.

„Oni nemusí překonávat tolik překážek. Jsou mnohem jednotnější. Věří několika jednoduchým hodnotám. Mají jednoho vůdce, zatímco hodnoty jako svoboda a individualismus se lidem vysvětlují mnohem obtížněji. Navíc základním principem demokracie je to, že každý má vlastní názor. O to složitější je hledání společné platformy pro volby. Přitom pouze jednotní můžeme uspět,“ přemítá profesor.

Na druhou stranu radikální islamismus není součástí tuniské kultury. Což potvrzuje i generální tajemník hnutí Ennahda.

Ennahda: Teokracii nepropagujeme

„Já se také bojím radikálního islamismu. Nechci, aby moje země skončila jako Irák nebo Afghánistán. V žádném případě tedy nepropagujeme teokracii. To je zvrácené,“ říká.

Podle průzkumů to vypadá, že ať už se to ostatním revolucionářům líbí nebo ne, s islamisty musí počítat. Mají totiž velké šance uspět především na konzervativnějším a chudším jihu země. A politici si to uvědomují.

„Nemůžeme a nechceme Ennahdu házet přes palubu. Ale je to hnutí s prazvláštní minulostí a i v současnosti vysílá často velmi rozdílné signály. Záleží na tom kdy a s kým se zrovna bavíte.“

V minulosti se Ennahda několikrát distancovala od násilí. Přesto byla spojována s atentáty a pokusem o převrat. I proto byla za předchozího režimu zakázaná. Její zástupci sice teď tvrdí, že už je to za nimi, ale jejich slova ne vždy odpovídají realitě.

"Snad se islamisté umoudří"

„Na nedávném shromáždění příznivců Ennahdy vystoupil zpěvák, který vyzýval k zavraždění jednoho filmaře. A celý sál se zvedl a tleskal mu. Chceme od Enhady nějaké záruky a důkazy o tom, že to s demokracií myslí vážně. Potom nebude problém přibrat je k jednáním a spolupracovat nimi na budoucnosti Tuniska,“ dodává profesor z hnutí Ettajdid.

Demokratické strany tedy doufají, že se tuniští islamisté umoudří a začnou spolupracovat se zbytkem opozice.

„Zástupci hnutí, které jsem potkal, dělají mnohem lepší dojem než pověst, která je doprovází. Je velice dobře možné, že odlišným vývojem dějin Tuniska od jiných států ve Středomoří opravdu upřímně přijali hodnoty demokracie a tolerance,“ komentuje situaci také český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který s oběma muži jednal.

Ondřej Bouda, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme