Tuniské úřady dál vyšetřují teroristický útok. Cílem byla zřejmě vláda

Tunisko hodlá bez milosti bojovat proti terorismu. Prezident as-Sabsí to prohlásil po včerejším ozbrojeném útoku v hlavním městě, při kterém zemřelo nejméně 19 lidí. Podle šéfa tuniského parlamentu Mohameda Násira bylo krveprolití ve skutečnosti vzkazem pro vládu, protože se snaží terorismus potírat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Oba cíle útoku - tedy budova parlamentu a národního muzea - jsou naše symboly. Teroristé nám jejich napadením vyslali jasnou zprávu. Radikalismus se rozvinul a je v našem hlavním městě přítomen,“ prohlásil.

Agresoři s kalašnikovy zastřelili podle posledních informací ministerstva vnitra 22 lidí a dalších nejméně 40 zraněných je v nemocnicích. BBC a další světová média ale zatím mluví o 19 potvrzených obětech. Čísla nejsou konečná, s vyšetřováním se mění.

Mezi mrtvými jsou turisté z Itálie, Francie, Polska a dalších zemí. Čech mezi nimi s nejvyšší pravděpodobností nebyl.

Země, ze kterých oběti pocházely, už útok odsoudily. Polsko se například chystá vyhlásit den smutku. Řada světových politiků také slibuje tuniské vládě pomoc v boji proti terorismu.

Střelba do lidí

Nejméně dva muži v civilu, podle svědků kolem dvaceti let, se snažili s kalašnikovy vniknout do budovy parlamentu. To se jim ale nepodařilo, místo toho tak začali střílet do lidí, kteří vystupovali z autobusu před nedalekým muzeem.

Právě tam se pak útočníci stáhli a asi 200 lidí uvnitř drželi jako rukojmí. O dvě hodiny později do muzea vtrhla policie a útočníky zastřelila. Dva až tři komplici jsou ale prý stále na útěku.

Útok by mohl negativně ovlivnit turistický ruch v zemi. Tuniská ekonomika na něm sice není závislá, protože většinu produkce tvoří průmysl a zemědělství, vláda se ale odlivu turistů obává a snaží se proto udělat vše pro obnovení pořádku v zemi.

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže bude záležet na tom, jestli byli turisté hlavním cílem útoku.

„Tunis jako hlavní město bývá zařazen do programu poznávacích zájezdů. Předpokládám, že budou cestovní kanceláře zvažovat, jestli ho do těch programů zahrnou nebo ne,“ dodal.

Do ulic Tunisu vyšly vyjádřit svůj nesouhlas s teroristickým činem stovky místních lidí.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme