V Tunisku zatkli 18 lidí. Protestovali v reakci na smrt novináře, který se upálil kvůli situaci v zemi

V Tunisku zadrželi 18 lidí během protestů, které vypukly v reakci na smrt novináře, jenž se upálil kvůli špatným životním podmínkám v severoafrickém státě. Pět osob bylo zatčeno ve městě Tiburba poblíž Tunisu, dalších 13 v Kaserínu, který leží v centrální části země, informovala agentura AP s odvoláním na tuniské ministerstvo vnitra.

Tunis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující se střetli s policií v ulicích tuniského města Tiburba | Zdroj: Reuters

Novinář Abdar Razak Zurgí před svou smrtí ve městě Kaserín zveřejnil na internetu video, ve kterém si stěžoval na nezaměstnanost, chudobu a korupci v zemi. Zmínil rovněž nesplněné sliby, které zazněly po takzvaném arabském jaru v roce 2011. „Pro syny Kaserínu, kteří nemají žádné prostředky na živobytí, nyní zahajuji revoluci. Zapálím se,“ uvedl novinář na záznamu. Svým zraněním podlehl v pondělí po převozu do nemocnice.

Zprávy je stály život. Letos zemřely desítky novinářů, přinášíme příběhy některých z nich

Číst článek

Nejnásilnější protesty následně vypukly právě v Kaserínu, demonstranti házeli kameny, policie k jejich rozehnání použila slzný plyn. Podle místních médií byla do akce povolána i armáda, aby pomohla policistům a ochránila státní úřady. Desítky protestujících se shromáždily rovněž i v tuniské metropoli.

Tunisko před osmi lety odstartovalo vlnu povstání v Africe a na Blízkém východě známou jako arabské jaro. Revoluce v Tunisku vypukla koncem roku 2010, kdy se kvůli špatným životním podmínkám upálil mladík Muhammad Buazízí.

Poté se rozšířily demonstrace zejména proti nezaměstnanosti, které 14. ledna 2011 přiměly odstoupit dlouholetého autokratického vůdce Zína Abidína bin Alího.

Tunisko je považováno za jedinou arabskou zemi, které arabské jaro přineslo demokracii. Nenaplnily se ale zatím naděje, že se zlepší ekonomická a sociální situace obyvatel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme