Tunisko má novou vládu. 'Až reakce obyvatel ukáží šanci na volby'

Tunisko má novou dočasnou vládu, na které se podílí i opozice, která získala tři ministry, zatímco z dosavadní vládní strany bude šest členů vlády. Uklidnění politické situace se alespoň v noci přeneslo i do ulic.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Situace v Tunisku zústává napjatá

Situace v Tunisku zústává napjatá | Zdroj: ČTK

Celý den policie v hlavním městě rozháněla vodními děly, slzným plynem a gumovými projektily tisíce demonstrantů. Podle místních zpravodajů se ale situace po setmění uklidnila.

Aby ukázal vlídnou tvář, nařídil staronový premiér propustit všechny politické vězně, povolil zakázané organizace ochránců lidských práv a oznámil kompletní svobodu médií. Nová vláda má také do dvou měsíců připravit předčasné volby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor o situaci v Tunisku s arabistou Josefem Ženkou

Zdaleka ne všichni jsou ale spokojení se současným stavem. Jak lidé v ulicích, tak některé opoziční frakce žádaly úplný odchod strany, která Tunisku vládne už více než 50 let. Navíc se ozývají hlasy, že volby za dva měsíce jsou příliš brzy na to, aby se na ně opozice, která dosud žila v exilu nebo ilegalitě, stihla připravit.

„Reakce režimu přelomová není. Sice odstranili prezidenta bin Alího, ale celá gerontokracie kolem něj kromě jeho rodiny se snaží udržet u moci, což jsme dnes viděli v nové vyhlášené vládě,“ poznamenává Josef Ženka, odborník na dějiny severní Afriky z Univerzity Karlovy.

Zda mají nyní Tunisané po dekádách tvrdé vlády a demonstracích, které si vyžádaly desítky obětí na životech, šanci na uspořádání regulérních, spravedlivých voleb, podle něj ukáží až reakce Tunisanů na dnešní vládu.

Odborník: Žádný střet, ale ani demokratická změna

„Dosavadní vládnoucí strana si udržela kontrolu všech silových resortů. Zatím nevidím vývoj, který by směřoval k ozbrojenému střetu. Zároveň nevidím ani jasnou naději pro opravdu demokratické změny,“ přiznává Ženka.

Jak se také arabista domnívá, prezidentské volby proběhnou do šedesáti dnů. „Nevím ale, jakým stylem a zda a jací budou připuštěni kandidáti. Opoziční představitelé v Tunisu jsou velkou neznámou a z velké většiny posledních dvacet let kolaborovali; úzce spolupracovali s vládnoucí stranou a prezidentem,“ vysvětluje.

Podle něj by mohlo v Tunisu dojít k určitému uvolnění. „V Tunisku je západně-svobodná tradice a demokratický způsob uvažování zakořeněný nejvíc ze všech arabských zemích. Občanské právo a uvědomění je tam největší.“

Aféra Wikileaks na situaci vliv nejspíš neměla

Josef Ženka si však nemyslí, že se na bouřích proti tuniskému prezidentovi podílela odhalení na serveru Wikileaks z amerických diplomatických depeší, kde byly - jak připomíná dnešní německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung - popsány i korupční praktiky v tuniských vládních kruzích a rodině prezidenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Večerní atmosféru v jlavním městě posal v pořadu Stalo se dnes zvláštní zpravodaj České televize v Tunisku Pavel Vondra

„Podle mě se na tom nepodílela vůbec nebo malou měrou. Každý Tunisan se s korupcí a s vládnutím každodenního života prezidentovou rodinou a převážně rodinou jeho manželky setkal na každém kroku. Daleko jasnějším důkazem, že společnost o tom věděla už dřív, jsou mnohé anekdoty,“ říká.

To, co se odehrává v Tunisku, je v rámci arabského světa prý výjimečné proto, že převratné změny vycházejí z lidí, kteří nemají žádné reprezentanty v politických kruzích. „V ostatních zemích jsou naopak opoziční tenze. Myslím si, že nemůže dojít k podobnému projevu úplně zdola, protože demokratické uvědomění není tak silné,“ dodává odborník Josef Ženka z Univerzity Karlovy.

Jak ale také říká, podobné projevy nespokojenosti lze pozorovat i v Maroku nebo v Egyptě.

Noční klid

Ve Stalo se dnes při přímém spojení řekl zvláštní zpravodaj České televize v Tunisku Pavel Vondra, že v hlavním městě panuje večer. „Venku to vypadá až mrtvolně, klidně, díváme se z okna a nepohne se ani živáček. Jediní lidé venku jsou těžkooděnci se samopaly v rukou. Všichni respektují noční zákaz vycházení.“

Vondra nevyloučil, že by se příznivci bývalého prezidenta mohli pokusit zinscenovat převrat. „Stávající vláda i armáda se obává, že by se mohla vyskytnout určitá skupina usilující o protipuč. A i proto je napětí stále citelné.

Milan Kopp, Ondřej Bouda, Mariana Zapotilová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme