Tunisko má prvního demokraticky zvoleného prezidenta

Nový tuniský parlament zvolil dlouholetého aktivistu za lidská práva Munsifa Marzúkího prezidentem republiky. Je první demokraticky zvolenou hlavou státu v historii této arabské země.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moncef Marzúkí

Moncef Marzúkí | Zdroj: Reuters

Marzúkí bude zastávat funkci prezidenta jen do vyhlášení nové ústavy. V nejbližší době jmenuje premiéra přechodné vlády, pravděpodobně z řad vítězné umírněně islamistické strany an-Nahda.

Nový premiér pak bude mít větší pravomoci než prezident republiky. Podle současných zákonů musí být prezidentem Tuniska muslim narozený tuniským rodičům.

Šestašedesátiletý Marzúkí byl předním disidentem v době vlády svrženého prezidenta Ábidína ben Alího. Posledních deset let strávil v exilu ve Francii a do Tuniska se vrátil až po útěku ben Alího ze země v lednu tohoto roku.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme