Tunisko odmítlo italskou pomoc s ostrahou hranice. Imigranti proudí dál

Tunis rozhodně odmítl záměr Říma rozmístit na tuniském území italské policisty. Podle něj by to bylo vměšování do vnitřních záležitostí země. Itálie tak chtěla zabránit příchodu dalších severoafrických uprchlíků. Na italský ostrov Lampedusa, která má jen asi 20 čtverečních kilometrů, v posledních dnech připlouvá kolem tisícovky lidí denně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italští policisté eskortují imigranty ze severní Afriky | Zdroj: ČTK

Pět tisíc lidí, nelegálních imigrantů, připlulo za necelý týden na sicilský ostrov Lampedusa a další tisíce čekají na převoz v tuniských přístavech. Itálie se obává velké migrační vlny, kterou nemůže sama zvládnout a žádá o pomoc Evropskou unii.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přílivu uprchlíků ze severní Afriky do Itálie mluvila na Radiožurnálu tamní spolupracovnice Českého rozhlasu Vědunka Lunardi

Několik dalších lodí se stovkami lidí na palubě připlulo do přístavu na Lampeduse i v noci na dnešek. Nelegální imigranti sice tvrdí, že teď už se cesty po moři do Evropy zastaví, ale nemusí to být pravda. Tvrdili to už před několika dny.

Na Lampeduse bylo otevřeno znovu imigrační centrum, které před dvěma roky imigranti zapálili. Mnozí ale odmítají jít do centra, protože se obávají, že je Italové budou hned repatriovat. Ve skutečnosti budou převezeni letadlem nebo trajektem na Sicílii a budou umístěni v imigračních centrech v jižní Itálii a ve Furlansku – v této chvíli jsou už přeplněná všechna. Pak ti, kteří požádají o azyl, půjdou do táborů pro žadatele o azyl, kde zůstanou měsíc. Ostatní čeká centrum pro repatriaci, kde mohou zůstat až půl roku.

Itálie nabídla Tunisku pomoc při hlídkování u tuniských břehů. Tuniská vláda pomoc odmítla a tvrdí, že bude sama přísně kontrolovat pobřeží, aby zabránila vyplouvání člunů s imigranty. Není ale jasné, zda tento úkol zvládne.

Do Itálie míří z Afriky tisíce uprchlíků | Foto: ČTK/AP

S poslední imigrační vlnou připluli i Afričané z jiných zemí. Podle tuniských představitelů, z Tuniska tentokrát odešli zejména lidé starého režimu, pašeráci a také zločinci, kteří utekli z tuniských věznic. Itálie se také obává, že by mezi nimi mohli být i islámští teroristé. Tunisané pak chtějí údajně většinou za příbuznými do Francie.

Italský ministr vnitra Maroni si stěžoval na Evropskou unii, že nechala Itálii samotnou s obrovským problémem nelegální imigrace z Afriky. Evropská unie přislíbila pomoc, teď ale tvrdí, že Itálie neuvedla, co přesně chce. Podle Maroniho Itálie potřebuje finanční pomoc, žádá společné hlídkování Frontexu na moři a také upřesnění norem týkajících se nelegální imigrace, protože ty současné italští soudci interpretují jako zákaz nuceného návratu a blokují tak repatriace.

„Počet imigrantů na Lampedusu už nyní dosáhl počtu tamních obyvatel, což je kolem šesti tisíc. Ostrov logicky není na takový příliv lidí zařízen, ostatně ani tamní uprchlický tábor, který je dimenzován do tisíce lidí. Řada uprchlíků už byla navíc převezena na italskou pevninu nebo na Sicílii. Nedivme se tedy, že pro Itálii, která léta s přistěhovalectvím bojuje, se jedná o krizovou situaci,“ uvedl zahraničně politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Účinný nástroj předvolební kampaně

Slezák rovněž připustil, že aktuální situace by mohla být svým způsobem nástrojem k potencionální předvolební kampani, jelikož není jasná budoucnost skandály zmítané Berlusconiho vlády. Velmi přísnou protiimigrační politiku totiž prezentuje právě Liga severu v čele s ministrem vnitra Maronim.

„Zmíněná záležitost by mohla sloužit rovněž jako jakási kouřová clona, ve které by se ztrácely skandály aktuálního vládního kabinetu, respektive premiéra Berlusconiho. Nicméně nelze pojmenovat zmíněnou situaci jako vnitroitalskou záležitost. Vše má hlubší mezinárodní souvislosti, například s imigrační politikou některých dalších států jako jsou Řecko, Francie a Španělsko,“ upřesnil Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tisíce migrantů z Tuniska zamířily do Itálie. Ve studiu je analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.

Nedávno rovněž zazněl názor, že multikulturalismus neuspěl, alespoň v tomto duchu se vyjádřila německá kancléřka Merkelová a britský premiér Cameron. Podle Slezáka je proto naprosto logické, že Evropa časem zpřísní pravidla pro přijímání přistěhovalců.

„To, že koncept multikulturalismu v Evropě selhal je holý fakt. Pravidla se zpřísní už jen s ohledem na aktuální ekonomický status Evropy, kdy na přísun nových přistěhovalců jednoduše nemá. Trh práce, na kterém by se navíc imigranti uplatnili už není v Evropě, ale v Asii. Rovněž přetrvávají politické a náboženské obavy,“ uzavřel Slezák.

Vědunka Lunardi, Lukáš Vincourek, Ondřej Houska, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme