Tunisko pohřbívá zavražděného opozičního vůdce. Vláda se bojí dalších nepokojů

Tunisko ochromila generální stávka. Odbory ji svolaly kvůli vraždě opozičního politika, který bude mít dnes pohřeb. Smutečního průvodu se podle očekávání zúčastní tisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb tuniského opozičního politika Šukrího Bilajda | Zdroj: Reuters

Vůdce opozice Šukrího Bilajda zavraždili v polovině týdne. Událost vedla k rozsáhlým demonstracím a střetům s policií, o kterých informovala mimo jiné televize Al Džazíra.

Rodina mrtvého politika se ale bojí případných nepokojů. Proto požádala armádu, aby dohlédla na smuteční průvod.

Před pohřbem zblízka zastřeleného politika se v metropoli Tunisu shromáždily desítky tisíc lidí. V napjaté atmosféře jsou zavřené mnohé obchody, veřejná doprava funguje sporadicky a společnost Air Tunis zrušila dnešní lety.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Tunisku mluvil komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Atmosféra v zemi je napjatá, ve městě Gafsa už policisté rozehnali demonstranty, kteří házeli kameny a zápalné lahve. Odbory zároveň na dnešek vyhlásily protestní generální stávku, která se v zemi koná poprvé po 35 letech.

Premiér by chtěl nahradit vládu kabinetem úředníků. Ale jeho vlastní strana o to nemá zájem. Ve svobodných volbách vyhráli umírnění islamisté, kteří jsou vůdčí složkou koalice.

Někteří pozorovatelé se obávají zásahu armády. Opačného názoru je komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák. „Armáda byla oporou předchozího režimu, bylo by to velmi nepopulární.“

„Stále je tady šance, že se politici dohodnou, ustaví nějakou vládu národní jednoty a země půjde k předčasným volbám,“ míní Slezák. Za důležité však považuje, podle jakých pravidel se tyto volby budou konat.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme