Profesor vs. mediální magnát. Do druhého kola prezidentských voleb v Tunisku se dostal Saíd a Karúí

Ve druhém kole prezidentských voleb v Tunisku se proti sobě postaví univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd a mediální magnát Nabíl Karúí. S odkazem na úterní prohlášení nezávislého volebního výboru o tom informovaly zahraniční agentury. Tunisané si v nedělních volbách vybírali z 26 kandidátů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentští kandidáti Kaís Saíd (vlevo) a Nabíl Karúí (vpravo) | Foto: Zoubeir Souissi | Zdroj: Reuters

Vítězem prvního kola se stal Saíd, který získal 18,4 procent hlasů. Druhý Karúí s 15,6 procenty porazil kandidáta největší parlamentní Strany obnovy Abdal Fattáha Múrúa, kterému dalo hlas 12,9 procent voličů.

Tunisko má za sebou první kolo prezidentských voleb. Podle odhadů zabodoval outsider

Číst článek

Ani jeden z dvojice vítězných kandidátů nikdy nezastával politický post. V prvním kole předstihli současného a dva bývalé premiéry, exprezidenta a ministra obrany.

Postup Nabíla Karúího, který vlastní jednu z hlavních televizních stanic, postavil Tunisko do dosud nepoznané ústavní situace. Mediální magnát se momentálně nachází ve vazbě, kde čelí obviněním z praní špinavých peněz a finančních podvodů. Zatčen byl letos v srpnu, jen krátce před začátkem prezidentské kampaně. Tvrdí, že obvinění proti němu jsou politicky motivovaná.

Kaís Saíd je odborníkem na ústavní právo a známým u tuniské veřejnosti se stal jako politický komentátor. Podle AFP si pěstuje pověst neúplatného „pana Čistého“, který stojí nad tradiční stranickou politikou. Skromnou předvolební kampaň, ve které hlásal návrat k hodnotám tuniského povstání v roce 2011, vedl prakticky bez finančních prostředků.

Datum druhého kola úřady zatím neoznámily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme