Tunisko se chystá na přímou volbu prezidenta. Jako první arabská země

Tunisané prožívají poslední den předvolební kampaně. V neděli budou poprvé v přímé volbě vybírat novou hlavu státu. Demokratické zvolení prvního prezidenta podle nové ústavy má být završením tuniské revoluce. Právě tady před čtyřmi lety vlna takzvaného arabského jara vypukla a dosáhla pádu zkorumpovaného režimu prezidenta Ben Alího. Tunisko je dnes ale zároveň jedinou arabskou zemí, kde revoluce slaví úspěch.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobrovolníci kampaně stávajícícho prezidenta Munsifa Marzúkího

Dobrovolníci kampaně stávajícícho prezidenta Munsifa Marzúkího | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Ve starém rybářském přístavu města Binzert se kolem tribuny tísní pár tisícovek lidí. Mávají červenobílými tuniskými vlajkami do rytmu reprodukovaných písní.

Čekají tu na příchod prozatímního prezidenta republiky Munsifa Marzúkího. Současná hlava státu je totiž zároveň jedním z kandidátů v nedělních volbách a tady na severu Tuniska má svůj poslední mítink s voliči.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tunisko se chystá na prezidentské volby. Na posledních mítincích hlavních kandidátů natáčel zpravodaj Štěpán Macháček

Po skoro dvouhodinovém zpoždění se Munsif Marzúkí objevuje na pódiu. Na prezidenta arabské země působí neobvykle civilně a také ochranku má minimální.

"Přátelé, bojovali jsme proti režimu, který stál na jediné vládnoucí straně, který nerespektoval lidská práva, neuznával demokracii. A co teď vidíte? Tito lidé, tento starý režim se vrací. Copak můžeme těmto lidem, kteří pošlapávali naše práva, věřit?" pronáší právník, aktivista a prezident Munsif Marzúkí ke svým příznivcům.

Současný prezident Tuniska Munsif Marzúkí | Foto: Reuters

Strach z návratu zástupců starého režimu v podobě protikandidátů je pro Marzúkího předvolebním tématem.

"Podporuji doktora Munsifa Marzúkího, protože mám strach o naší svobodu a protože si přeji zachování svobody slova pro všechny Tunisany. Ale v každém případě důvěřuji výsledku, který přinesou volební urny. Takže ať už vyhraje Marzúkí, nebo někdo jiný, budu to respektovat jako vůli lidu," říká student Ahmad Falláh, který se do kampaně dobrovolně zapojil.

Člověk starého režimu? Povídačky!

Setkávání prezidentských kandidátů tváří v tvář s jejich voliči je pro Tunisany nová zkušenost. A v celém arabském světě je to jev dosud prakticky nevídaný.

Marzúkího slova o starých strukturách bývalého režimu patřila především jeho hlavnímu sokovi Káidovi Sibsímu. Tento sedmaosmdesátiletý politik ze šlechtické rodiny je považovaný za volebního favorita. Jeho strana Tuniská výzva vyhrála před měsícem volby parlamentní. Sám Sibsí sloužil za starého režimu mimo jiné jako ministr zahraničí.

Na posledním předvolebním mítinku v jihotuniském Sfaxu je znát, že Sibsího kampaň je podstatně nákladnější. Do kryté haly na výstavišti také přišlo víc lidí. Sibsího velkým tématem je nebezpečí islamistických radikálů a džihádistů.

Favorit tuniských prezidentských voleb Káid Sibsí | Foto: Reuters

Problému ale hned využívá k útoku proti Marzúkímu: na plátno totiž promítá facebookové profily několika džihádistů, kteří současnému prezidentovi vyjadřují podporu. Sibsího kampaň na jeho příznivce ale působí.

"Doufáme, že Sibsí vyhraje. Ten současný prezident, Marzúkí, nestojí za nic. Přivedl do Tuniska násilí a terorismus, to jsme tu dříve neznali. Sibsí, to je člověk, který se vyzná, který Tunisku rozumí. A že je člověkem starého režimu? To jsou jen povídačky!" odmítá Sibsího stoupenkyně ve středních letech.

Islamisté do prezidentského souboje žádného zástupce nevyslali. Umírněná strana Nahda nechala svým voličům ve výběru budoucího prezidenta ruku volnou.

Kandidátů je nakonec celkem 22, včetně jedné ženy. V neděli se Tunisané stanou prvním arabským národem, který si zvolí hlavu státu přímo ve standardních demokratických podmínkách.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme