Tunisko soudí svrženého prezidenta. V nepřítomnosti

V Tunisku začal soud s bývalým prezidentem ben Alím. Je mimo jiné obviněn z obchodu s drogami a zbraněmi, podílu na smrti 300 lidí během revoluce a také z rozkrádání veřejného majetku. Jelikož se ale ben Alí skrývá v Saudské Arábii, bude souzen v nepřítomnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý tuniský prezident ben Alí na archivním snímku

Bývalý tuniský prezident ben Alí na archivním snímku | Zdroj: Reuters

Bývalý tuniský prezident, který podle odhadů se svými nejbližšími vlastní asi čtvrtinu tuniské ekonomiky, všechna obvinění prostřednictvím právníků odmítl. Tvrdí, že řada z nich je vykonstruovaná. Objevené drogy, které se našly v palácích, tam prý někdo nastrčil. Čemuž ale nahrává fakt, že vyšetřovatelé je objevili až asi dva měsíce po revoluci. Vinu na smrti přibližně 300 lidí během revoluce exprezident také popírá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud s někdejším tuniským prezidentem sleduje Ondřej Bouda ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Ben Alímu u civilního soudu hrozí až 20 let vězení. Asi třetinu z necelé stovky obvinění ale bude soudit vojenský tribunál. A ten, pokud uzná někoho vinným z vražd, případně mučení, což se v obžalobě také objevuje, může udělit až trest smrti.

Nicméně v tuto chvíli se nezdá pravděpodobné, že by měl být ben Alí potrestán, i když bude odsouzen. Saúdský ministr zahraničí řekl, že v království získal azyl pod podmínkou, že se vzdá politických aktivit. Na tuniské žádosti o exprezidentovo vydání Saúdská Arábie nereaguje, byť to teoreticky umožňuje dohoda z 80. let minulého století.

Bývalí disidenti nešetří kritikou

Podle současné tuniské vlády má soud s bývalým prezidentem smysl, i když bude jenom symbolický. Má jít o odsouzení celého bývalého režimu a nový začátek. Avšak soudní proces kritizují například i bývalí disidenti. Podle nich jde paradoxně o snahu ‚zamést vše pod koberec‘. Ben Alí si měl praktickou beztrestnost údajně domluvit ještě před úprkem ze země.

Vláda podle kritiků ví, že ho nikdy do rukou nedostane. Bývalí disidenti říkají, že přitom v zemi je celá řada lidí, kteří profitovali z minulého režimu a aktivně se na něm podíleli, a ty zatím nikdo soudit nechce. Podle kritiků se tak díky symbolickému odsouzení ben Alího „vlk nažere, ale koza zůstane celá“.

Ondřej Bouda, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme