Odvolal premiéra, pozastavil ústavu. Tisíce Tunisanů demonstrovaly proti prezidentovi, jiní ho podporují

Několik tisíc Tunisanů protestuje v hlavním městě proti nedávným krokům prezidenta Kaíse Saída a žádá jeho rezignaci, informuje agentura Reuters, podle níž je to největší veřejný protest proti jednání hlavy státu od léta. Prezident v červenci pozastavil činnost parlamentu, odvolal premiéra a ujal se řízení exekutivy. Ve středu oznámil, že pozastavuje platnost části ústavy a bude vládnout s pomocí dekretů. Podle opozice jde o převrat.

Tunis Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zachraňme naši demokracii, hlásají transparenty protestujících

Zachraňme naši demokracii, hlásají transparenty protestujících | Foto: Zoubeir Souissi | Zdroj: Reuters

„Lidé chtějí konec převratu,“ skandovali v neděli protestující v centru Tunisu za přítomnosti mnoha dohlížejících policistů a žádali prezidentovu demisi. „Budeme chránit demokracii... ústava je nepřekročitelnou hranicí,“ prohlásila Nadia Bin Salimová s kopií základního zákona v ruce, která na protesty cestovala 500 kilometrů z jihu Tuniska.

Tuniský prezident Kaís Saíd | Foto: Zoubeir Souissi | Zdroj: REUTERS/File Photo

Prezident své kroky hájí jako nutné k řešení politické paralýzy, hospodářské stagnace a špatné reakce úřadů na pandemii covidu-19. Zároveň slibuje, že se z něj nestane diktátor, poznamenal Reuters, podle něhož se hlava státu stále těší široké podpoře Tunisanů, kteří jsou unaveni korupcí a špatnými veřejnými službami v zemi. Desítky se jich objevily také na nedělní demonstraci, přičemž policie oba tábory oddělila.

Odpor proti jeho jednání se tento týden podle Reuters nicméně rozšířil. Vlivný tuniský odborový svaz ve středu uvedl, že hrozí monopolizace moci ze strany prezidenta. Jeho snaha změnit ústavu a volební zákon podle svazu ohrožuje demokracii. Několik politických stran rovněž vydalo společné prohlášení, ve kterém Saídovy kroky odsoudilo.

Tisíce Tunisanů demonstrovaly proti prezidentovi a požadovaly jeho demisi | Foto: Zoubeir Souissi | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme