Tunisko vydá bývalého Kaddáfího premiéra do Libye

Tunisko by mohlo vydat bývalého libyjského premiéra Alího al-Mahmúdího. Ten se tam pokusil schovat v září před pádem Kaddáfího režimu. Byl ale zadržen za nelegální přechod hranice. Než však stane před soudem, bude muset Libye splnit řadu podmínek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr Libyjského národního kongresu Mustafa Abdel Jalil s tuniským prezidentem Moncefem Marzoukim | Zdroj: Reuters

Libye má právo vypořádat se s vlastní minulostí. Součástí tohoto procesu je i odsouzení představitelů předchozího režimu. Takový soud ale musí být spravedlivý, řekl nový tuniský prezident Munsif Marzúkí na návštěvě v Tripolisu.

Nejprve bude muset v Libyi vzniknout demokratická infrastruktura a nezávislé soudnictví. Teprve až si Tunis bude stoprocentně jistý, že se bývalému premiérovi dostane opravdu nezávislého soudu, tak ho vydá.

Humanitární organizace přitom žádají, aby zadržené představitele bývalého režimu okolní země nevydávaly zpět. Bojí se, že by je mohl potkat podobný osud, jako plukovníka Kaddáfího, který byl po svém zadržení lynčován a popraven.

Ondřej Bouda, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme