Tunisko vyhlásilo kvůli teroristickému útoku z minulého týdne výjimečný stav

Tuniský prezident Kaíd Sibsí kvůli teroristickému útoku v Súse vyhlásil výjimečný stav. Ten dává v případě ohrožení státu větší pravomoci policii a armádě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tunisko, teroristický útok

Tunisko, teroristický útok | Zdroj: Reuters

„Poté, co jsem prokonzultoval situaci s premiérem a předsedou parlamentu, jsme se rozhodli vyhlásit výjimečný stav na celém území republiky po dobu třiceti dní," prohlásil prezident Sibsí.

Výjimečný stav dá nejen vládě a armádě větší pravomoci, ale omezí i některá občanská práva. Včetně práva na shromažďování.

Opatření je reakcí na teroristický útok, který se v oblíbeném letovisku Súsa odehrál minulý týden.

Třiadvacetiletý Sajfaddín Rizkí zabil na pláži a v prostorách jednoho z hotelů 38 turistů převážně z Británie a dalších 40 lidí zranil. Policie ho při následném zásahu na místě zabila. K útoku se přihlásila organizace Islámský stát.

Tunisko k výjimečnému stavu přistoupilo naposledy v roce 2011 po masových protestech proti tehdejšímu prezidentovi Zínu Abidínu bin Alímu. Tehdy zvláštní opatření trvalo téměř tři roky.

Tuniská vláda posílila ochranu hotelů a dalších objektů po atentátu v letovisku Súse, kde ozbrojenec na pláži zastřelil 39 turistů | Foto: Reuters

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme