Tuniský prezident zakročil proti represím a vyměnil ministra vnitra

Násilné demonstrace se přibližují k tuniskému hlavnímu městu. Na předměstích došlo k rabování i střetům s policií. Ta použila jen slzný plyn a gumové projektily, takže zatím nejsou hlášené žádné další oběti na životech. Podle oficiálních statistik zahynulo při demonstracích celkem 21 lidí. Opozice tvrdí, že mrtvých je už přes 50.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Tunisku panuje napětí | Zdroj: ČTK

Vláda na násilnosti poblíž Tunisu reagovala rozmístěním vojáků v hlavním městě. Ti obsadili důležité budovy i křižovatky a obklíčili čtvrť, kde večer došlo k násilí.

Na důkaz toho, že krizi bere opravdu vážně a je nespokojený s policejním postupem, vyměnil tuniský prezident ministra vnitra. Zároveň nařídil vyšetřit některé úředníky kvůli obviněním z korupce a propustit všechny lidi zadržené během protestů a bezdůvodně vězněné.

Přehrát

00:00 / 00:00

tunisko.mp3

Není ale jisté, zda to bude stačit k uklidnění situace. Tunisané totiž dávají najevo i svůj nesouhlas s dlouholetým autoritářským režimem, který tvrdě potlačuje veškerou opozici.

Prezident si je patrně vědom i tohoto problému a tak chce vyšetřit údajnou korupci některých úředníků. A také žádá parlament, aby co nejrychleji uzákonil právo občanů na pokojné protesty.

Zda není na demokratické reformy už příliš pozdě, ukáže několik příštích dní. Ve čtvrtek má zasednout na zvláštní schůzi parlament, který projedná nejen tyto kroky, ale také revitalizační projekty, které by měly vytvořit jen za letošní rok přes 300 tisíc pracovních míst. Vysoká nezaměstnanost, obzvláště mezi mladými vysokoškolsky vzdělanými lidmi, je totiž jednou z hlavních příčin nepokojů.

Katka Brezovská, Lucie Maňourová, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme