Tuniský soud bude rozhodovat o trestu za vysílání filmu Persepolis

V Tunisku jde do finále soudní proces, který začal odvysíláním filmu Persepolis. Vystupuje v něm postava Boha, který se podle sunnitských muslimů nesmí zobrazovat. Animovaný snímek, který dostal na festivalu v Cannes cenu poroty, odvysílala tuniská soukromá televizní stanice Nessma TV. Jejího majitele Nabíla Karouího teď žalují za porušení náboženských hodnot.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současné Tunisko, o jehož budoucnost se ve volbách utkají zastánci oddělení náboženství od veřejných věcí a islamisté | Foto: Francois Mori | Zdroj: ČTK

Ve filmu vyprávějícím o muslimské dívce žijící v Íránu není nic horšího než Bůh, jak si ho malá hrdinka představuje - vousatý, důstojně působící stařec.

Případ se stal bitvou mezi militantními muslimy a sekulárními liberály, kteří upozorňují na nárůst náboženského extremismu.

Rozsudek má zaznít už dnes.

Podle Karouího to bude rozhodující den pro svobodu projevu a tisku. Majiteli televizní stanice a dvěma jeho zaměstnancům hrozí až tři roky vězení.

Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme