Tuniským prezidentem se dočasně stane premiér Ghannúší

Tuniský režim se otřásl v základech. Prezident Zin Abidín Bin Alí nevydržel tlak nespokojených lidí, po měsíci ostrých protestů složil úřad a uprchl ze země. Až doposud pevná vláda jedné strany, která řídí Tunisko tvrdou rukou už od zisku samostatnosti v roce 1956, získala povážlivé trhliny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V čele Tuniska bude po útěku prezidenta premiér Muhammad Ghannúší

V čele Tuniska bude po útěku prezidenta premiér Muhammad Ghannúší | Zdroj: ČTK

Už večer byl v ulicích Tuniska klid. Do té doby bandité rabovali obchody, zřejmě se jednalo o příznivce prezidenta, který odstoupil. Obyvatelé žádali prostřednictvím médií armádu, aby proti banditům zasáhla. Řada z nich byla skutečně zadržena a od 22. hodiny byl už klid.

Přehrát

00:00 / 00:00

Velvyslanec v Tunisku.mp3

Demonstranti si sice vynutili odchod prezidenta Bin Alího, ale ve funkci ho nahradil jeho stranický kolega a premiér Muhammad Ghannúší. A je otázka, zda tento krok bude nespokojeným Tunisanům stačit nebo půjde o skutečný převrat, který snese srovnání s revolucemi na Ukrajině nebo v Gruzii.

„To je otázka, kterou si tu klademe úplně všichni. Premiér Ghannúší je úzkým spolupracovníkem Bin Alího a řada Tunisanů bude s tímto řešením nespokojena. Můžeme trochu spekulovat, zda jde o ústavní řešení, protože prezident nejprve odvolal vládu a potom se vlastně z neexistující vlády stal prozatímním prezidentem premiér,“ říká český velvyslanec v Tunisku Alexandr Slabý.

Tunisko nyní potřebuje klidné, přechodné období, které by mělo trvat do vypsání voleb nejdéle 60 dnů.

„Tunisko potřebuje schopného manažera a úředníka, a to Ghannúší všechno je. Už dvě opoziční strany vyhlásily Ghannúšímu podporu. Jestli ale toto řešení přijme tuniské obyvatelstvo, to se teprve uvidí během dneška nebo zítřka,“ dodává Slabý.

Bin Alí podlehl tlaku demonstrantů, kteří už měsíc protestují proti vysokým cenám potravin, velké nezaměstnanosti, diktatuře a státní cenzuře. V zemi platí výjimečný stav a zákaz nočního vycházení.

Ondřej Himmer, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme