Turban místo přilby. Sikhové si v Británii vybojovali výjimku

Příslušníci náboženské menšiny sikhů mohou slavit. Od dnešního dne nebudou muset ve Velké Británii nosit povinně na stavbách a v továrnách ochranné přilby. Postačí jim jejich tradiční turban.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro síkhy je tradiční pokrývka hlavy symbolem víry. Pod turbanem mají skryté vlasy, které si nikdy nestříhají | Zdroj: Reuters

Pro sikhy je tradiční pokrývka hlavy symbolem víry. Pod turbanem mají skryté vlasy, které si nikdy nestříhají, a které jsou jedním z pěti symbolů sikhského náboženství.

Turban mívá často pestré barvy, vždy je ale jednobarevný, často oranžový nebo fialový. Barvy ale žádnou symboliku nemají.

Sikhové jsou proslulí jako velmi dobří vojáci. V armádě a v policii si už právo nosit svůj turban, a nikoliv čepici od stejnokroje, vymohli. Stejně tak nemusí nosit ani ochrannou přilbu na motorce.

Teď získali právo nosit turban i na stavbách. Ve Velké Británii za to bojovali od roku 1989, kdy tuto povinnost ve Spojeném království zavedli.

Sikhský prodavač na bombajské pláži | Foto: Khalil Baalbaki

V Británii v současnosti žijí tři až čtyři miliony sikhů. Jde o náboženskou menšinu původem z indického Pandžábu. Zlatý chrám, hlavní svatyně sikhů, je v Amritsaru.

V Indii tvoří sikhové pouhá dvě procenta populace, jejich vliv na politický, ekonomický i duchovní život celé Indie ale byl a je značný.

Řada sikhů zastává vysoké funkce ve státní správě a armádě, další jsou zase významnými obchodníky a podnikateli. Dva indičtí prezidenti byli sikhové, včetně předposledního Manmohana Singha.

V době, kdy Spojené státy soupeřily se Sovětským svazem, kdo první vyšle svého člověka na Měsíc, žertovalo se, že ať už to bude Rus nebo Američan, stejně tam potká sikha.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme