Turci bombardovali pozice kurdských bojovníků v Iráku, nejméně 40 jich zabili

Nejméně 40 kurdských bojovníků zemřelo po masivních nočních náletech turecké armády na severu Iráku. Letouny zaútočily na bojovníky radikální Strany kurdských pracujících (PKK). Armáda tak odpověděla na zatím nejkrvavější útok od přerušení příměří, při kterém na jihovýchodě Turecka zemřelo v neděli 16 tureckých vojáků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé odsuzují víkendový útok, při kterém zemřelo 16 tureckých vojáků

Lidé odsuzují víkendový útok, při kterém zemřelo 16 tureckých vojáků | Zdroj: Reuters

Do bombardování se zapojilo přes 50 stíhaček F-16 a F-4. Letadla se zaměřila na pozice právě těch bojovníků, kteří útočili o víkendu.

Téměř osmihodinová operace údajně zlikvidovala tábory Strany kurdských pracujících, včetně skladů zbraní a jídla.

Jen několik hodin po náletech zaútočili neznámí radikálové na policejní minibus v provincii Igdir na východě země. Výbuch zabil deset policistů.

Víkendový útok u obce Daglica v blízkosti hranic s Íránem a Irákem byl zřejmě nejkrvavější od červencového ukončení příměří mezi Ankarou a PKK.

Smrt 16 vojáků způsobil údajně výbuch bomby nastražené u silnice a následná přestřelka. Šest příslušníků armády utrpělo při útoku zranění, žádný z nich prý ale není v ohrožení života.

Kurdové bojují o svou autonomii v Turecku od roku 1984 a ozbrojený boj si vyžádal asi 40 000 lidských životů.

V roce 2012 začala mírová jednání s tureckým státem a až do začátku současných násilností konflikt prakticky ustal díky vyhlášenému příměří.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme