Turci hlasují v referendu o změně ústavy

Turci dnes hlasují v referendu o změně ústavy. Moc jasno ale nemají. Jedni je přesvědčují, že s novou ústavou bude Turecko demokratičtější, ti druzí tvrdí přesný opak.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evet - souhlas s novou tureckou ústavou.jpg

Evet - souhlas s novou tureckou ústavou.jpg

Skoro padesát milionů Turků dnes bude rozhodovat o reformě ústavy - přesně 30 let po vojenském puči, který změnil tureckou politickou scénu. Podle vlády, která ústavní reformu navrhuje, bude Turecko s novým základním zákonem demokratičtější, protože omezí přílišnou volnost soudů a armády.

Opozice ale namítá, že vládní konzervativní strana chce soustředit příliš mnoho moci do svých rukou a zemi posune k diktatuře a islamizaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Turci hlasují v referendu o změně ústavy. Podrobnosti od redaktora Davida Koubka v Ranním Radiožurnálu.

Premiér a šéf vládní konzervativní Strany spravedlnosti a pokroku (AKP) Reccep Tayyip Erdogan Turky přesvědčuje, že jejich země bude s novou ústavou demokratičtější a posune se blíž standardům Evropské unie.

Armádu pod větší kontrolu

Konkrétně se vyrovnají tři složky moci: výkonná, zákonodárná i soudní. Soudy jsou podle Erdogana až příliš nekontrolovatelné. V minulosti navíc často rovnováhu v turecké politice tak trochu samozvaně zajišťovala armáda. Třikrát svrhla vládu, naposledy přesně před třiceti lety. I armáda by tak podle nové ústavy měla podléhat větší civilní kontrole. A dnešní datum, výročí vojenského puče, se tak velmi hodí.

Jenže odpůrci změny ústavy namítají, že vládní strana, opírající se o islámské hodnoty, chce jen zvýšit svůj vliv a někteří mluví dokonce o pomalé islamizaci soudů. To je pro sekulární elity, hájící odkaz Mustafy Kemala Atatürka, nepřípustné.

„Ve vzduchu je spousta dezinformací a očerňující propagandy. Tvrdí, že změna ústavy je můj osobní projekt a projekt mé strany. Tyto výtky jsou ale nepodložené,“ řekl v rozhovoru pro BBC premiér Erdogan.

Ani navrhované posílení lidských práv podle odpůrců reformy není důvod, proč by měli Turci v dnešním referendu hlasovat kladně.

K úplnému bojkotu navíc vyzývají zástupci kurdské menšiny. Kurdům totiž nová ústava žádná nová práva nedá a už vůbec jim nezaručí aspoň kousek autonomie, po které tak touží. A běžní, průměrní Turci se o politiku moc nezajímají a snadno tak podlehnou slibům, které vůbec se změnou ústavy nesouvisejí.

David Koubek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme