Turci hledají cestu z krize

V Turecku byly v neděli předčasné parlamentní volby. Vynutila si je největší hospodářská krize v zemi v poválečném období a totální rozpad vládní koalice. Podle předběžných výsledků se vítězem stala proislámská Strana spravedlnosti a rozvoje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

předvolební Turecko | Foto: ČTK/EPA

Jak hlásí zvláštní zpravodajka ČRo 1 - Radiožurnálu Klára Stejskalová, recept na zlepšení špatného stavu turecké ekonomiky nabízelo 18 politických stran, avšak do Národního shromáždění se dostanou pouze ty, které překonají desetiprocentní hranici.

Přehrát

00:00 / 00:00

K. Stejskalová: Volby v Turecku

Podle předvolebních průzkumů na to má šanci pouze pětice z nich. Hlasování vykazuje několik primátů. Poprvé v dějinách Turecka kandiduje Turecká komunistická strana pod tímto názvem a poprvé budou volby sledovat na pozvání vlády zahraniční pozorovatelé.

To se ale setkalo s kritikou tamního tisku, který se ohrazuje proti tomu, aby bylo Turecko považováno za banánovou republiku třetího světa.

První předběžné výsledky hovořily v neděli v podvečer o tom, že vítězem voleb se pravděpodobně stala proislámská Strana spravedlnosti a rozvoje. Získala zřejmě 33,6 procent voličů, což je asi 280 křesel z celkem 550.

Milan Kopp, Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme