Turci měří čas mlčení prezidenta Erdogana. Po volbách 'zmizel'

Tureckého prezidenta Erdogana bylo před víkendovými volbami všude plno. Teď ale jako by se po něm slehla zem. A Turci už začali stopovat čas, kdy se jejich prezident neobjevil na veřejnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turci po volbách postrádají aktivity prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana (na archivním snímku) | Zdroj: Reuters

Dva dny, několik hodin hodin a nějaké minuty k tomu – takový údaj teď svítí na jedněch webových stopkách v Turecku. Liberální levicový list Hürriyet na nich odměřuje dobu, po kterou se prezident Erdogan neobjevil na veřejnosti a nepromluvil v televizi.

V posledních dnech před volbami byl přitom na televizních obrazovkách prakticky nepřetržitě. Erdogan absolvoval třeba až 10 mítinků denně. A když zjistil, že premiér nedokáže strhnout davy zdaleka tak jako on, začal až zneužívat svého postavení a otevíral nejrůznější školy, stadiony a podobná zařízení po celé zemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po neúspěchu své strany ve volbách se prezident Erdogan obklopil mlčením, informuje z Turecka zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Od vyhlášení voleb se však nikde neobjevil a na výsledky reagoval jen vzkazem na webových stránkách prezidentského úřadu.

O času mluví i ústava. K sestavení nové vlády dává 45 dní

Erdogan vyšel z voleb hodně oslabený. A tak nechybí diskuse o tom, co s ním bude dál? Některé spekulace dokonce nevylučují jeho přípravy na útěk do zahraničí, což však realisté vylučují.

Jiní naopak očekávají i jeho návrat do politické hry, pokud by se nepodařilo sestavit vládu a došlo by k novým volbám.

Za pravděpodobné také mnozí označují možnost budoucích rozbrojů uvnitř strany AKP, liberálnímu křídlu už totiž v minulosti nevyhovovaly mocenské ambice a autoritářské choutky Erdogana.

AKP sice volby vyhrála, ale musí si hledat koaličního partnera. Žádná ze stran, která se do tureckého parlamentu dostala, však k tomu zatím ochotná není. I ultranacionalistická MHP ústy svého předsedy zatím spolupráci s AKP odmítá.

V případě, že ke vzniku vlády nedojde do 45 dnů, musely by se volby v Turecku opakovat.

Milan Kopp, Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme