Turci opět míří do Německa. Počet žadatelů o azyl prudce vzrostl

V Německu výrazně přibývá tureckých žadatelů o azyl. K našim západním sousedům přišel za první pololetí téměř stejný počet Turků jako za celý loňský rok. Vyplývá to z údajů Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky. Většinou patří žadatelé o azyl ke kurdské menšině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecké tajné služby mají podle plánovaných změn podléhat hlavě státu (ilustrační foto) | Foto: Reuters

O azyl v Německu požádalo od ledna do června letošního roku 1719 tureckých občanů. Za celý loňský rok to bylo 1767 Turků, informoval Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky.

Na čísla za první pololetí navíc nemělo vliv červencové potlačení armádního puče, po kterém vládní režim prezidenta Erdogana spustil rozsáhlé čistky v celé společnosti. Obětí čistek je podle odhadů více než 60 tisíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Turci opět míří do Německa. Počet žadatelů o azyl prudce vzrostl. Podrobnosti doplnil Filip Nerad

Jakým způsobem se může neúspěšný pokus o převrat odrazit na počtu tureckých žadatelů o azyl v Německu a kolik by jich nakonec mohlo letos přijít, si spolkový úřad netroufl odhadnout. Německá zpravodajská stanice n-tv ale předpokládá, že Turecko bude chtít opustit ještě více lidí.

Hlavní příčinou rostoucího počtu tureckých žadatelů o azyl je podle úřadů konflikt mezi vládním režimem a kurdskou menšinou. Ze 1767 žadatelů je přibližně 1500 Kurdů.

Šance na azyl je ale malá. Situace na jihovýchodě Turecka se v posledních měsících sice vyostřila a střety mezi tureckou armádou a kurdskými separatisty si po loňském zkrachování mírového procesu vyžádaly životy tisíců Kurdů, německé migrační úřady ale letos udělily azyl jen 5 procentům žadatelů. Ještě loni přitom získal azyl zhruba každý sedmý.

Desítky tisíc Turků přišly v Kolíně nad Rýnem podpořit prezidenta Erdogana

Číst článek

Proč tedy Kurdové míří právě do Německa? V zemi je velká turecká i kurdská komunita, která těmto lidem po příchodu pomůže. Turci tvoří největší menšinu v Německu. Hodně jich přicházelo ještě do tehdejšího západního Německa od 60. let minulého století, teď už v zemi vyrůstá třetí nebo čtvrtá generace německých Turků.

Podle odhadů jich ve Spolkové republice žijí tři až čtyři miliony. Minimálně polovina z nich má německé občanství a pas.

Nejvíce lidí do Německa přicestovalo loni, kdy země zažila nejsilnější přistěhovaleckou vlnu od poválečných let. Ze Sýrie se přistěhovalo 327 tisíc lidí, z Rumunska 213 tisíc, z Polska 196 tisíc lidí a z Afghánistánu 95 tisíc.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme