Turci propustí tisíce vězňů. Potřebují místo pro údajné pučisty

V Turecku podmínečně propustí asi 38 tisíc vězňů odsouzených za méně závažnou trestnou činnost. Informoval o tom tamní ministr spravedlnosti Bekir Bozdag. Přitom zdůraznil, že opatření se týká výhradně zločinů spáchaných před 1. červencem. Podle médií tak chce uvolnit místo pro zatčené v souvislosti se zmařeným pučem z poloviny minulého měsíce. Ankara ale takové vysvětlení nepodala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecko propustí 38 tisíc vězňů, aby mělo místo pro pučisty | Foto: ČTK/AP

Turecký velvyslanec v Itálii toto odůvodnění dokonce popřel s tím, že podmínečné propouštění v Turecku je v souladu s tamní legislativou a není výjimečné.

Turecký premiér Binali Yildirim později podle agentury Reuters uvedl, že při vyšetřovaní červencového pokusu o převrat úřady zadržely více než 40 tisíc lidí. Zhruba polovina z nich byla zatčena.

Ankara v reakci na nepovedený vojenský převrat neprovádí rozsáhlé čistky jen v armádě, ale také ve státní správě. O práci za poslední měsíc už přišlo na 82 tisíc zaměstnanců - včetně soudců, prokurátorů, policistů, úředníků nebo učitelů.

Podle kritiků turecká vláda využívá zmařeného puče k tomu, aby se zbavila svých odpůrců.

Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme