Turci propustili rodinu vraha ruského velvyslance. Na jeho pohřeb přijeli Putin, Medveděv i Lavrov

Turecké úřady propustily na svobodu rodinu vraha ruského velvyslance Andreje Karlova. Bezpečnostní složky je zadržely před třemi dny kvůli výslechu. Se zesnulým velvyslancem se pak v moskevském sídle ministerstva zahraničí rozloučily ruské politické a diplomatické špičky. Mezi hosty byli prezident Vladimir Putin, premiér Dmitrij Medveděv i ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Se zesnulým velvyslancem se pak v moskevském sídle ministerstva zahraničí rozloučily ruské politické a diplomatické špičky. Mezi hosty byli prezident Vladimir Putin (na fotografii), premiér Dmitrij Medveděv i ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Zdroj: Reuters

Rakev s tělem Andreje Karlova vystavili dopoledne ve vestibulu ministerstva zahraničí, pro které diplomat celý život pracoval.

Karlov od prezidenta Vladimira Putina dostal posmrtně čestný titul Hrdina Ruska, nejvyšší ruské vojenské vyznamenání.

Šéf diplomacie Sergej Lavrov o mrtvém diplomatovi prohlásil, že „zemřel na bojovém postu". Jméno Karlova se objevilo na pamětní desce ve vestibulu ministerstva, kde je seznam ruských diplomatických pracovníků, kteří zahynuli ve službě.

Dvaašedesátiletý Andrej Karlov byl podle ruských diplomatů původně koreanista. Dlouhá léta působil jako velvyslanec své země v Pchjongjangu a Soulu. Udržoval prý pravidelné a osobní styky s tehdejším severokorejským diktátorem Kim Čong-ilem. Od roku 2013 pak zastával post velvyslance v Turecku.

Prezident se podle televizních záběrů krátce zastavil u otevřené rakve s nebožtíkem a promluvil s pozůstalými.

Putin kvůli účasti na pohřbu odsunul na pátek svou bilanční tiskovou konferenci, na níž má podle informovaných zdrojů kromě sociálních a ekonomických problémů Ruska promluvit i o boji proti mezinárodnímu terorismu, o situaci v Sýrii a o vztazích Ruska s USA.

Ceremoniál rozloučení s ruským diplomatem uzavře zádušní mše, kterou bude v ústředním moskevském chrámu Krista Spasitele sloužit pravoslavný patriarcha Kirill.

Andrej Karlov zahynul počátkem týdne v Ankaře, kde ho zastřelil 22letý turecký policista v civilu. K atentátu se následně přihlásila koalice syrských islámských radikálů.

Putin považuje velvyslancovu vraždu za provokaci s cílem zhoršit nedávno obnovené rusko-turecké vztahy, ale i mírový proces v Sýrii. Vrah totiž podle svědků před střelbou vykřikoval, že se mstí za ruské útoky v Sýrii.

Se zesnulým velvyslancem se pak v moskevském sídle ministerstva zahraničí rozloučily ruské politické a diplomatické špičky. Mezi hosty byli prezident Vladimir Putin, premiér Dmitrij Medveděv (na fotografii) i ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters

Vražda ruského velvyslance Andreje Karlova v Turecku vyvolala mimořádné reakce po celém Rusku | Foto: ČTK/AP

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme