Turci se budou moct vykoupit z vojenské služby, ovšem jen někteří

Podmínky vykonání základní vojenské služby v Turecku se mění. Premiér Recep Erdogan totiž oznámil, že se muži budou moct ze své povinnosti vykoupit. Pokud se tak rozhodnou, zaplatí v přepočtu zhruba 300 000 korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obrněný vůz turecké armády u turecko-irácké hranice

Obrněný vůz turecké armády u turecko-irácké hranice | Zdroj: Reuters

Této možnosti ovšem budou moct využít jen muži starší 30 let a Turci, kteří žijí v zahraničí nebo tam alespoň tři roky pracovali.

Až doteď sice měli turečtí občané žijící v cizině možnost zaplatit přibližně stejnou částku, i tak ale museli absolvovat alespoň zkrácený vojenský výcvik v délce zhruba tří týdnů. Teď by jim tedy měla tato povinnost odpadnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Radiožurnálu v Turecku Julie Urbišová přibližuje novinky v turecké armádě

Pro běžné Turky je ovšem požadovaná částka poměrně vysoká. Řemeslník si například v průměru vydělá v přepočtu kolem 8 tisíc korun měsíčně. Očekává se proto, že možnosti využijí spíše zámožní lidé, anebo právě Turci v zahraničí, kteří vydělávají v eurech nebo dolarech.

Na premiérovo oznámení ovšem okamžitě zareagovaly turecké banky, které nabídly méně movitým zájemcům speciální půjčky.

Povinná vojenská služba je v Turecku stále považována za otázku cti. Otcové proto většinou berou jako samozřejmost, že jejich synové výcvikem projdou. Stejně tak mladí tuto tradici spíše dodržují.

Odchod na vojnu často provázejí oslavy, pro odvedence se v rodinách pořádají hostiny a dostávají nejrůznější dary, například zlato. Jedná se tedy o jakýsi rituál, kdy se z tureckých mladíků stávají muži.

Jiní Turci ovšem z povinné vojenské služby nadšení nejsou, nelíbí se jim především její délka. Muži bez vysokoškolského vzdělání musejí na vojně strávit 15 měsíců, vysokoškoláci pak 6 měsíců.

Vyhnout se povinné vojenské službě se snaží především Turci, kteří nástup odkládali a mezitím si založili rodinu, takže by pro ně bylo složité odejít na řadu měsíců z běžného života.

Julie Urbišová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme