Turci slaví Den suverenity

Turci dnes po celé zemi slaví takzvaný Den suverenity. Připomínají si, jak ve dvacátých letech vznikalo moderní Turecko, ale zároveň slaví i dětský den. Právě dětem totiž dnešní svátek věnoval zakladatel Turecké republiky Mustafa Kemal Atatürk.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současná zástavba v Turecku

Současná zástavba v Turecku | Foto: Klára Stejskalová

Den suverenity je v Turecku spíš znám pod názvem Svátek 23. dubna a je to připomínkou toho, jak vznikaly základy moderního tureckého státu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historii i současnost Turecka přiblížila Julie Urbišová ve Světě o třetí Rádia Česko

23. dubna 1920 během války za nezávislost se v Ankaře poprvé sešli budoucí představitelé země, včetně nejdůležitější osoby Mustafy Kemala Atatürka a poprvé představili své ideje o novém Turecku jako o zemi nezávislé, demokratické a hlavně sekulární.

Turecko pak oficiálně vzniklo jako nástupce Osmanské říše až v roce 1923.

Tento svátek v současné době ale slaví především příznivci Atatïrkových myšlenek, kteří si neustále připomínají, kolik toho ve své době pro moderní Turecko vykonal.

„Atatürk udělal z Turecka zemi moderní, představil řadu moderních myšlenek, zavedl vzdělání a spoustu dalších důležitých věcí, které k demokratickému státu patří,“ připomněla na Rádiu Česko spolupracovnice ČRo v Turecku Julie Urbišová s tím, že příznivci islámu a nynější vlády zakladatele tureckého státu v lásce nemají.

Václav Sochor, mta, Julie Urbišová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme