Turci v referendu podpořili ústavní reformu

Turci podle očekávání vyslovili souhlas s ústavní reformou. Dodatky k ústavě mají vést ke změnám v soudní hierarchii a k omezení pravomocí vlivné armády. Podle předběžných výsledků pro ně hlasovalo 58 procent voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký premiér Erdogan hlasuje v referendu o ústavě | Foto: ČTK

Změnu ústavy podpořili v referendu lidé ve většině tureckých provincií. Pro hlasovalo téměř celé území Turecka s výjimkou nejzápadnějších oblastí. Volební účast byla podle očekávání vysoká - k urnám přišlo 77,5 procent Turků.

V referendu lidé rozhodovali o tom, zda chtějí změnit osmadvacet let starou ústavu, kterou vytvořila armáda po vojenském převratu v roce 1980.

Podle vlády má být nová ústava demokratičtější a má Turecku usnadnit cestu do Evropské unie. Potvrzuje to i někdejší velvyslanec v Turecku Tomáš Laně.

„Jedna z hlavních překážek vstupu Turecka do Evropské unie byla právě úloha armády. Na druhou stranu i zákaz politické strany ústavném soudem, jak k tomu docházelo dosud, je antidemokratický přístup, čili i to by mělo napomoci přiblížit Turecko Evropské unii,“ připomněl Laně.

Vítězství premiéra Erdogana

Schválení nové ústavy ve všelidovém hlasování je vítězstvím hlavně pro premiéra Recepa Tayyipa Erdogana a jeho islamistickou Stranu spravedlnosti a rozvoje. Podle pozorovatelů výsledky referenda předznamenají i podobu parlamentních voleb v příštím roce.

Opozice ale namítá, že například plánované změny ve jmenování soudců ohrožují jejich nezávislost a umožňují vládě neomezenou moc.

Hlasování se neobešlo bez protestů v některých tureckých městech. V Istanbulu například čelila jedna z volebních místností útoku zápalnými lahvemi. Na 150 lidí po celé zemi bylo zatčeno kvůli narušování průběhu voleb.

Martin Hromádka, Julie Urbišová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme