Turci zadrželi severokorejskou loď, která pašovala do Sýrie zbraně a plynové masky

Severokorejci se snažili propašovat do Sýrie plynové masky a zbraně. Damašek si je údajně objednal v Pchjongjanu už před několika měsíci. Zboží ale na místo určení nedorazilo. Pašeráky zatkla v Turecku tamní policie. Posádka lodi se k činu přiznala. Jestli se prokáže, že KLDR chtěla do Sýrie zakázané zboží vyvézt, hrozí jí ze strany mezinárodního společenství další trest.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie. Chemické zbraně (Ilustrační foto)

Sýrie. Chemické zbraně (Ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Jako první zprávu o zadržené lodi, vezoucí do Sýrie zbraně a masky z KLDR, publikoval japonský deník Sankei Shimbun. Ve zprávě se odvolává na informace americké armády a japonské a jihokorejské tajné služby.

Noviny Sankei patří mezi pět celostátních japonských deníků a pravidelně publikují seriózní investigativní žurnalistiku.

Severokorejská státní agentura KCNA zase v červnu publikovala fotografii, na které se jeden z vysokých vojenských syrských představitelů setkává se samotným severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Svět se připravuje na možný útok proti Sýrii. Obama situaci konzultoval s Cameronem

Číst článek

Loď s nákladem zbraní zadrželi Turci už v dubnu. Japonská média informaci použila až teď, kdy ji mohla využít jako další důkaz k tomu, že se Asadův režim dlouhodobě připravoval na chemický útok, a nakupoval proto do zásoby plynové masky a zbraně. Zprávu také pravděpodobně dlouhou dobu drželo Turecko a ostatní zainteresované země v utajení.

To, že si syrská vláda objednala masky, které mohly být využity v případě použití atomových, biologických nebo chemických zbraní, jasně podle jihokorejského vojenského experta Shin In-kyuna dokazuje, že Asadův režim zvažoval použití některé z těchto zbraní.

Rusko nevěří americkým důkazům o použití chemických zbraní v Sýrii Asadovým režimem

Číst článek

Pchjongjang a Damašek nesmí obchodovat v podstatě se žádnými zbraněmi. OSN na obě země totiž uvalila sankce. Potvrdí-li se, že KLDR zakázané zboží Sýrii prodala, hrozí jí od západního společenství trest.

Severní Korea a Sýrie udržují přátelské vztahy už několik let, a to i během současné občanské války.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme