Turecká armáda postupuje proti Kurdům v Afrínu. Při náletu zničila starověký chrám

Turecké letectvo při bombardování kurdské enklávy Afrín na severu Sýrie zasáhlo tři tisíce let starý chrám. Významná památka z dob chetitské říše je podle fotek z místa prakticky zničená. Ofenziva proti syrským Kurdům pokračuje už desátý den a počet obětí roste. Turecká armáda podle Syrské organizace pro lidská práva v bojích ztratila 9 vojáků a zatím se jí nedaří milice YPG od hranice vytlačit.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecké jednotky vztyčují vlajku na dobytém území v syrské provincii Afrín. | Zdroj: Reuters

Turecký prezident Recep Tayip Erdogan slíbil, že armáda ovládne nejen Afrín, ale celou hranici mezi Sýrií a Tureckem. Většinu z ní přitom momentálně kontrolují právě kurdské milice YPG a jejich spojenci. Cílem Ankary je podle Erdogana mimo jiné zajistit bezpečný návrat syrských uprchlíků do vlasti.

Afrín je ale jednou z mála částí Sýrie, kterou sedm let trvající občanská válka výrazně neponičila a útočiště tam našla řada lidí prchajících před boji z jiných částí země.

Při tureckém útoku na Afrín zemřelo podle Syrské organizace pro lidská práva už přes 40 civilistů - mezi nimi nejméně 13 dětí a 7 žen.

Ankara označuje milice YPG za teroristy a upozorňuje na jejich úzké vazby s teroristickou organizací Strana kurdských pracujících. Bojovníci YPG ale v minulých třech letech úzce spolupracovali se Spojenými státy a sehráli klíčovou roli při porážce takzvaného Islámského státu.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme