Turecká armáda stupňuje tlak na kurdské rebely

Letectvo turecké armády během posledních 24 hodin několikrát zaútočilo na pozice bojovníků ze Strany kurdských pracujících (PKK). Napětí na východě Turecka narůstá, hranice okupují desítky televizních štábů. Obyvatelé příhraniční oblasti se obávají, že dojde k uzavření přechodů a dalšímu zhoršení zdejší nízké životní úrovně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurdský bojovník | Foto: AFP

Jednání irácké delegace v Ankaře skončilo neúspěchem. Podle tureckého tisku se poslední šance ztrácí v nedohlednu. Turecká vláda požaduje zastavení jakékoli podpory této organizaci a vydání členů PKK, což Bagdád, ale především severoirácká správa zatím odmítá.

Premiér Erdogan zatím vyloučil masivní vojenskou operaci. Počet cílených útoků ale narůstá. Už od včerejšího dne turecká armáda nasměrovala několik leteckých útoků na předpokládaná stanoviště kurdských povstalců. Za poslední týden zahynulo přes 60 kurdských bojovníků.

Všichni soudí, že PKK je teroristická skupina, která neútočí pouze proti našim vojákům, zní všeobecný hlas tureckého obyvatelstva, které si žádá radikální zásah. Na jihovýchodě země obývané Kurdy ale většina lidí s hnutím PKK tiše sympatizuje. Zároveň se obává, že eskalace konfliktu může přinést další represe. Za poslední dvě desetiletí si národnostní konflikt vyžádal třicet tisíc obětí.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme