Turecká kina začal vysílat životopisný film o prezidentu Erdoganovi. Jeho odpůrci snímek kritizují

V tureckých kinech se začal v pátek promítat životopisný film o nynějším prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, a to pouhých několik týdnů před referendem o posílení jeho pravomocí. Snímek se dočkal nadšeného přijetí u prezidentových sympatizantů. Načasování uvedení do kin naopak odsoudili prezidentovi kritici, upozornila agentura AFP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herec Reha Beyoglu, který ve filmu Reis hrál roli prezidenta Erdogana, pózuje při premiéře.

Herec Reha Beyoglu, který ve filmu Reis hrál roli prezidenta Erdogana, pózuje při premiéře. | Zdroj: Reuters

Životopisný film s názvem Reis (Vůdce, Hlava) začíná v chudinské čtvrti v Istanbulu a pokračuje zvolením Erdogana starostou tohoto největšího tureckého města. Také se věnuje jeho krátkému uvěznění v roce 1999, kdy byl tento konzervativní islámský politik obviněn z útoku na světskost státu, když odrecitoval báseň hodnocenou jako islamistickou.

Turecký parlament podpořil ústavní změny, které dávají nové pravomoci prezidentu Erdoganovi

Číst článek

Známý sloupkař webu Al-Monitor Mustafa Akyol poznačil snímek za spíše politickou propagandu než životopisnou fikci. U diváků má podle něho vzniknout dojem, že „dobrý, zbožný a skromný" Erdogan porazil „brutální sekulární režim" v Turecku.

„Ten film patří nám. Nejde o propagandu," reagoval režisér filmu Hüdaverdi Yavuz.

Turecký parlament v lednu prosadil kontroverzní posílení pravomocí prezidenta ústavní reformou. Tu má potvrdit referendum, které se uskuteční 16. dubna. Změny dávají Erdoganovi kromě jiného šanci zůstat v úřadu hlavy státu až do roku 2029. Má také dojít k rozšíření parlamentu z 550 na 600 křesel. Volby do ústavodárného shromáždění se mají konat po pěti letech, nikoli po čtyřech, jak je tomu dosud.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme