Turecká letadla zasáhla tři pozice Islámského státu v Sýrii

Turecké letectvo zasáhlo proti pozicím Islámského státu v Sýrii a podle tiskových agentur zabilo 35 radikálů. Stíhačky přitom neopustily turecký vzdušný prostor. Po celém Turecku se zároveň rozjela rozsáhlá bezpečnostní akce. Policisté s podporou vrtulníků zatkli přes 250 podezřelých z napojení na Islámský stát a Kurdskou stranu pracujících.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

F-16 Fighting Falcon

F-16 Fighting Falcon | Foto: Alexandr Pícha

Akce letectva začala kolem půl čtvrté ráno a střely zasáhly okolí syrské obce, která jen asi 2 kilometry od turecko-syrských hranic. Nálety podle dosavadních zpráv zničily dvě velitelská střediska Islámského státu a místo, kde se shromažďovali džihádisté.

Ankara navíc poprvé schválila použití letiště Incirlik na svém území pro starty amerických stíhaček proti džihádistům. Až dosud to přitom Turecko odmítalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Turecká letadla poprvé zaútočila na pozice Islámského státu v Sýrii, informuje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

"Prezident Obama telefonoval se svým tureckým protějškem Erdoğanem. Diskutovali spolu prohloubení spolupráce v boji proti Islámskému státu," řekl mluvčí Bílého domu Josh Earnest.

Nálety jsou odpovědí na čtvrteční útok džihádistů na turecké pohraničníky. Jeden voják střelbě podlehl a dva utrpěli zranění. Přestřelka byla vůbec prvním ozbrojený střetem Ankary s Islámským státem.

Podle analytika pro Blízký východ Jana Kužvarta turecký útok nepřinese výraznou změnu v boji proti radikálnímu islamismu.

„Nedá se očekávat, že by Turecko intervenovalo natolik razantně, že by se vývoj konfliktu v Sýrii odchýlil někam jinam od momentálního, v zásadě patového stavu,“ vysvětluje Kužvart.

„Turecko má velmi silnou armádu a zásadním vstupem do syrské občanské války by na sebe bralo velké břemeno. Nesmíme ale zapomenout na to, že jednou věcí je zlomení síly Islámského státu, druhou pak uspořádání politických a společenských poměrů v Sýrii natolik, aby se situace neopakovala.“

IS poprvé zaútočil na území Turecka, armáda palbu opětovala

Číst článek

Jsme svědky zásadní proměny turecké politiky vůči Islámskému státu, zdůraznil komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Za zajímavé považuje, že Ankara při leteckém zásahu použila tzv. chytré střely a že její letadla nepřekročila hraniční čáru.

Islámský stát posílá k syrsko-tureckým hranicím posily ze svého správního centra Rakka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jsme svědky zásadní změny politiky Turecka vůči Islámskému státu, zdůraznil komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Turecko také posiluje fyzickou ochranu své hranice se Sýrií. Buduje modulární zeď, nové pohraniční příkopy a ploty.

Ve větší míře také nasadí bezpilotní letouny a pozorovací balony.

Mezitím turecká policie při masivní protiteroristické akci zatkla přes 250 lidí. Proti osobám podezřelým z napojení na militantní skupiny zasáhla ve 13 tureckých provinciích.

Islámský stát | Foto: Český rozhlas

Štěpán Macháček, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme