Turecká opozice varuje vládu: Umlčování postaví Erdoğana a spol. na roveň pučistům

Turecko vymění některé své velvyslance, oznámil ministr zahraničí Mevlut Çavuşoğlu. Jde o další krok v rámci čistek ve státní správě, které se dotkly už 60 tisíc lidí. Úřady velvyslance podezírají z vazeb na hnutí Fethullaha Gülena. Ze stejného důvodu zadržela policie také desítky akademiků a novinářů. Turecká opozice začala varovat před honem na čarodějnice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Největší turecká opoziční strana CHP svolala v neděli demonstraci na náměstí Taksim

Největší turecká opoziční strana CHP svolala v neděli demonstraci na náměstí Taksim | Zdroj: Reuters

„Strůjci převratu by měli být souzeni na základě zákonů. To je primární podmínka pro bezúhonný a důstojný charakter státu,“ prohlásil vůdce nejsilnější turecké opoziční strany CHP Kemal Kılıçdaroğlu.

„Mučení, špatné zacházení a umlčování by postavilo stát na roveň pučistům. A to bychom neměli dovolit,“ upozornil.

Své desatero přečetl v neděli před desítkami tisíc stoupenců na istanbulském náměstí Taksim. Celá opozice pokus o převrat v zemi odsoudila. S rostoucím znepokojením teď ale sleduje čistky, které vláda a prezident Recep Tayyip Erdoğan rozpoutali.

Cílem rozsáhlých personálních čistek je zlikvidovat příznivce duchovního Fethullaha Gülena. Ten je podle Ankary osnovatelem puče, o který se část armády pokusila 15. července. V reakci na nezdařený státní převrat byl v zemi vyhlášen výjimečný stav, platit má tři měsíce.

Turecký prezident Erdogan vyhlásil v zemi výjimečný stav | Foto: Reuters

Zatčeno, propuštěno z práce či odvoláno z funkce už bylo přes 60 tisíc vojáků, policistů, soudců, prokurátorů nebo učitelů. Úřady dnes vydaly zatykače na 42 novinářů, mimo jiné i na komentátorku a bývalou poslankyni Nazli Ilicakovou. Už dříve také přišlo 25 rozhlasových a televizních stanic o licence.

Prezident Erdoğan dekretem nařídil zavřít 15 univerzit, 19 odborových svazů, 35 zdravotnických zařízení a stovky soukromých škol, spolků a nadací, které jsou údajně napojené na Gülenovo hnutí.

Ve vazbě je přes 11 tisíc lidí, většinou vojáků. Za mřížemi se ocitlo téměř 300 příslušníků prezidentské stráže, což je zhruba desetina této elitní jednotky, a také 126 generálů a admirálů. Období, kdy smí být podezřelý zadržován bez vznesení obvinění, bylo rozšířeno na 30 dnů.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme