Turecká pohraniční stráž zastřelila devět Syřanů, do země prý vnikli nelegálně

Devět Syřanů, kteří se snažili nelegálně překročit hranice Turecka, dnes zastřelili turečtí pohraničníci. Informovala o tom syrská organizace pro lidská práva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecko uzavřelo většinu hraničních přechodů se sousední Sýrií | Zdroj: Reuters

Podle syrských aktivistů zastřelili turečtí pohraničníci devět Syřanů, kteří chtěli překročit hranice do Turecka. Dalších nejméně deset Syřanů bylo v pátek večer zraněno. Podle DPA, která se odvolává na organizaci Amnesty International, nejde o ojedinělý incident.

Ankara zavřela společnou hranici se Sýrií letos na začátku února. Na své území pouští jen omezené množství migrantů. Už několik týdnů se zde proto tísní desítky tisíc uprchlíků.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes oznámil, že pro migranty nechá vybudovat vesnici na severu Sýrie. Na umístění se prý dohodl se Spojenými státy, další podrobnosti ale nesdělil. "Diskutovali jsme o tom s Obamou a určili jsme už i místo, ale projekt ještě není hotov."

Turecko od začátku bojů v Sýrii před pěti lety přijalo víc než 2,5 milionu migrantů. Přes milion dalších běženců přes Turecko přešlo do Evropské unie. O omezení přílivu běženců bude osmadvacítka zemí jednat s Ankarou v pondělí.

Migranti / uprchlíci - trasy | Foto: Český rozhlas

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme