Turecká policie silou vytlačila demonstranty z náměstí Taksim v Istanbulu

Turecká policie vytlačila demonstranty z náměstí Taksim v centru Istanbulu. Stovky policejních těžkooděnců vtrhly přes barikády na náměstí, které obsadili před více než deseti dny nespokojení lidé. Protesty proti ničení parku přerostly v Turecku v odpor vůči proislámské a autoritativní politice premiéra Erdogana.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní zásah proti demonstrantům na náměstí Taksim v Istanbulu

Policejní zásah proti demonstrantům na náměstí Taksim v Istanbulu | Zdroj: ČTK

Turecká policie použila vodní děla, slzný plyn i gumové projektily, demonstranti odpověděli zápalnými lahvemi a kameny. Většina se ale stáhla do blízkého parku Gezi, kde mají stanový tábor. Tam jsou ale podle svědků jako v pasti, protože policie útočí slzným plynem na každého, kdo se pokusí z parku odejít.

"Myslím, že Turecko směřuje do temnoty. Nevíme, co se bude dít dál, ale obávám se, že to bude jen horší," říká jeden z aktivistů.

Guvernér Istanbulu se zaručil, že proti táboru policie nezakročí. Protesty žádají rezignaci premiéra a policejních šéfů Istanbulu a Ankary a záruky svobody slova a shromažďování.

Demonstrace pokračují ve velkých tureckých městech už 12 dní v řadě. Odstartovalo je brutální rozehnání poklidného protestu proti stavbě nákupního střediska v centru Istanbulu. Slzný plyn proti protestujícím lidem nasadila policie v noci na dnešek i v Ankaře.

Premiér Recep Erdogan dnes vyzval demonstranty k vyklizení stanového městečka. Své odpůrce odsoudil za to, že se prý snaží pošpinit obraz Turecka v zahraničí.

Slzným plynem a vodními děly turecká policie vytlačila většinu protestujících z istanbulského náměstí Taksim | Foto: Reuters

Erdogan si na středu domluvil schůzku se zástupci některých skupin, které protesty organizují, a s dalšími skupinami se setká v nadcházejících dnech. Ústy svého zástupce Bülente Arınçe ale premiér protestujícím znovu pohrozil:

„Je to ale vláda, kdo vede tuto zemi, a bezpečnostní složky budou dál plnit svou povinnost. Už nebudeme v Turecku trpět nelegální protesty a uděláme všechno pro to, abychom je zákonnou cestou potlačili.“

Podle české studentky Kateřiny, která v Istanbulu žije, vývoj v posledních dvou týdnech hodně spojil tureckou společnost:

„Na protestech v Gezi parku můžete vidět ženy v minisukních i ženy zahalené, vidíte tam byznysmeny, studenty, fanoušky všech fotbalových klubů.“

"Ještě před měsícem tady byly velké nepokoje mezi fanoušky fotbalových klubů, byl zde zabit fanoušek Fenerbahce jen proto, že měl na sobě dres podporující jeho tým. Nyní vidíte všechny tyto lidi pospolu,“ přiblížila atmosféru v Istanbulu studentka Kateřina.

Jaromír Marek, Jan Prokeš, Ondřej Himmer, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme