Turecká policie zasáhla proti Kurdům vodními děly a slzným plynem

Tradiční kurdské oslavy jara provázejí v Turecku protesty a násilí v ulicích. Festival, který připadá na dnešek, chtěli Kurdové slavit o několik dní dříve. Úřady to ale zakázaly. V Istanbulu a na několika dalších místech do ulic přesto vyrazily tisíce lidí. Policie proti nim zasáhla vodnými děly a slzným plynem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecká policie zasáhla v Diyarbakiru proti Kurdům vodními děly a slzným plynem | Zdroj: Reuters

Turecké úřady povolily oslavy začátku perského Nového roku na středu, Kurdové se ale rozhodli, že chtějí slavit už o víkendu, kdy mají volno. Úřady to však zakázaly a vyzvaly obyvatele, aby se festivalu neúčastnili. Mezi kurdskou menšinou to ale vyvolalo opačnou reakci.

V neděli přišly do města Diyarbakir, které je centrem kurdské menšiny, tisíce lidí. Došlo k potyčkám s policií, která se snažila dav pochodující městem zastavit. Podobná situace byla také v Istanbulu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v tureckých městech sleduje spolupracovnice Rádia Česko v Turecku Julie Urbišová.

Výsledkem střetů v ulicích obou měst je mnoho zraněných jak na straně demonstrantů, tak i policie. Jeden člověk dokonce během incidentů zemřel, více než stovka lidí byla zatčena. Škody se odhadují na 10 milionů korun.

Spolupracovnice v Turecku Julie Urbišová na Rádiu Česko upozornila, že mnoho lidí v Turecku nechápe, proč úřady nepovolily Kurdům veřejné oslavy konané před dnešním dnem, a chtějí vysvětlení.

„Policie ale tvrdí, že měla indicie, které napovídaly, že během letošních oslav plánovaly kurdské militantní skupiny různé nepokoje a útoky zápalnými lahvemi,“ uvedla.

Radnice tureckých měst kvůli víkendovým nepokojům nakonec zakázaly i dnešní oficiální oslavy. „Dá se tak očekávat, že dojde k dalším nepokojům,“ řekla Urbišová.

Připomněla, že pro kurdské obyvatelstvo, které tvoří 20 procent turecké populace, je dnešní svátek důležitý. Oslavy perského Nového roku Kurdové každoročně využívají jako demonstraci své identity.

„Letošní rozhodnutí úřadů vzali Kurdové jako snahu opět utlačovat jejich aktivity. Celkově jsou rozladěni ze současné politiky, protože vláda jim dlouhodobě slibuje větší práva a v praxi se to neprojevuje. Mezi lidmi tak panuje velká nespokojenost,“ dodala Urbišová.

Tomáš Pavlíček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme