Turecká policie zatkla bývalého šéfa generálního štábu armády Basbuga

Turecká policie zatkla bývalého šéfa generálního štábu armády llkera Basbuga. Je podezřelý ze spoluúčasti na údajném plánovaném převratu z roku 2003. Je to poprvé v turecké historii, kdy má před soudem stanout takto vysoce postavený představitel Turecka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan (vlevo) v rozhovoru s Ilkerem Basbugem

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan (vlevo) v rozhovoru s Ilkerem Basbugem | Zdroj: Reuters

Už ve čtvrtek byl Basbug předveden k výslechu jako svědek v kauze údajného plánovaného státního převratu s cílem sesadit vládu současného premiéra Erdogana a tento výslech měl podle tureckých médií trvat přes 7 hodin.

Dnes ráno byl Basbug zatčen, podroben lékařské prohlídce a převezen do vazby, kde si má vyslechnout obvinění a čekat na soudní proces v této kauze. Jeho právník v médiích prohlásil, že se bude snažit dostat jej z vazby ven. Samotný bývalý šéf generálního štábu Basbug odmítl, že by byl součástí puče.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zatčení Ilkera Basbuga mluvila ve Světě o jedné spolupracovnice ČRo v Turecku Julie Urbišová

V kauze zatím generál Basbug vystupuje jako svědek, vyšetřovatelé se ho ptali na okolnosti působení dalších armádních představitelů, tedy jeho podřízených v době, kdy byl ve své funkci šéfa armádního štábu, kde skončil v roce 2010, ale také na jeho aktivity.

Je podezřelý z toho, že vedl skupinu, která byla součástí armády, která se snažila sesadit vládu premiéra Erdogana. Vládní strana vychází z islámských kořenů, což je směr turecké politiky, který je naprosto v rozporu s politickými ideály turecké armády.

Ta je vyznavačem kemalismu, tedy odkazu Ataturka, zakladatele moderního Turecka. Konkrétně měl generál Basbug zaštiťovat kampaň na internetu, která měla prostřednictvím více než 40 webových stránek diskreditovat vládní Stranu spravedlnosti a rozvoje, její politiku i představitele a také významné náboženské osobnosti Turecka. Cílem této kampaně měla být destabilizace země a následný pád vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zatčení Basbuga mluvil v Odpoledním Radiožurnálu zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák

Basbug je jedním z dalších významných činitelů, kteří jsou obviněni v takzvané kauze Ergenekon, kterou se turečtí prokurátoři zabývají už pět let. Za tu dobu vyslechli několik set lidí. K dubnu minulého roky to bylo přes 500 lidí, za tu dobu ale číslo ještě narostlo. Zhruba 300 lidí bylo oficiálně obviněno z účasti na Ergenekonu, což pak konkrétně znamená většinou obvinění za účast v teroristické organizaci.

Mezi těmito lidmi jsou bývalí vojáci, politici, novináři nebo vysokoškolští profesoři. Podle kritiků jak z domácího prostředí, tak například z Evropy, jde o vykonstruovaný proces, prostřednictvím jehož se vláda zbavuje svých politických protivníků.

Na veřejnost už vyplulo několik nesrovnalostí v tomto případě, například falšované důkazy, většinou vyráběné zpětně. A v poslední době velkou pozornost zahraničních médií a lidskoprávních organizací přitáhlo obvinění skupiny známých tureckých novinářů, kritiků současných poměrů, kteří jsou také zadržováni kvůli této kauze.

Samotný generál Basbuga řekl, že je tragikomické, že obviňují někoho, kdo velel armádě ze zakládání a velení teroristické skupině. K jeho vyjádření se připojuje mnoho kritiků současné vlády, podle kterých jde skutečně hlavně o to, aby se kdysi velmi silná pozice armády ještě více oslabila a aby armáda měla v zemi co nejmenší vliv.

Bývalý šéf generálního štábu turecké armády llker Basbug byl zatčen | Foto: Reuters

Jeden z tureckých vojenských analytiků například pro turecký tisk uvedl, že zatčení takto vysoce postaveného vojenského představitele je nečekaným krokem. Podle něj nikdo nepředpokládal, že by prokurátoři zašli až tak daleko. A je to jakýsi signál, kdo má Turecko pod kontrolou.

Turecká armáda ve své historii provedla několik vojenských převratů ze strachu, že by se k moci dostali islamisté nebo jiné extrémní politické subjekty, vždy pod záminkou toho, že ochraňuje principy tureckého moderního státu.

Na druhou stranu tyto převraty měly tíživé dopady na turecké obyvatelstvo v podobě zatýkání i mučení lidí.

Julie Urbišová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme