Turecká vláda chce kontrolovat ‚nevhodné‘ webové stránky. Lidé protestují

Turecko se bouří proti cenzuře internetu. Tisíce Turků vyšly ve velkých městech do ulic a protestují proti chystanému blokování stovek webových stránek. Podle státního úřadu, který chce mít internetový obsah pečlivě pod kontrolou už od srpna, ochrání nový systém před nevhodnými stránkami hlavně děti a mládež.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecká republika

Turecká republika | Foto: Emanuel Macoun

Vláda má v plánu zavést od srpna nový filtrovací systém, který by kontroloval internetový obsah a nedovoloval by přístup na nevhodné stránky. Každý uživatel by si musel vybrat ze čtyř filtrovacích balíčků. Mezi nimi je rodinný, dětský, standartní a tuzemský. A každý balíček by obsahoval blokování jiných stránek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problém s blokování webů sleduje spolupracovnice ČRo v Turecku Julie Urbišová.

Podle vlády jde hlavně o kontrolu závadného obsahu, podle kritiků ale na nový systém doplatí i stovky dalších webů. Například ty, které kritizují vládu, ale i účty blogerů nebo uživatelů jiných sociálních sítí.

Lidé, kteří demonstrují, říkají, že na ochranu dětí a mládeže existuje už teď mnoho programů a že se tak jedná jen o další výmluvu vlády, aby měla pod kontrolou každého uživatele internetu. Nejdůležitější je podle nich svoboda, ke které patří právě i svobodné surfování na internetu.

YouTube i MySpace

V Turecku se zakazují webové stránky už delší dobu, mezi nimi jsou často i oblíbené weby jako je YouTube nebo MySpace. Například web YouTube byl zablokován v posledních pěti letech nejméně dvacetkrát. Teď už je ale od listopadu 2010 opět v provozu.

Podle několika průzkumů bylo v Turecko od roku 2001 zakázáno na pět tisíc webových stránek, teď jsou mimo provoz zhruba čtyři tisíce. Zpráva organizace Reportéři bez hranic uvádí, že Turecko v tomto ohledu patří do skupiny zemí, kde je internet jednoznačně pod dohledem státu.

Turecko je kvůli tomu pod palbou kritiky, mimo jiné i ze strany Evropské unie. Například Evropský soud pro lidská práva teď požaduje po Turecku vysvětlení, na základě jakého zákona blokuje některé stránky, protože i podle mnoha tureckých odborníků je to protiústavní. EU teď Turecku vzkázala, aby bylo v tomto ohledu umírněnější. Unie Turecko za tyto kroky pravidelně kritizuje ve své výroční zprávě o jeho stavu.

Alice Kottová, Julie Urbišová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme