Turecká vládnoucí strana nevytvořila koalici, premiér tak zřejmě nesestaví vládu

Turecký premiér Ahmet Davutoglu se podle zdroje ze své politické strany večer vzdá pověření k sestavení koaliční vlády po červnových volbách a mandát odevzdá prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi. Davutogluova Strana spravedlnosti a rozvoje volby sice vyhrála, ale k vládnutí potřebuje partnera, kterého se jí nepodařilo získat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu | Zdroj: Reuters

Poslední možností bylo pondělní jednání s nacionalistickou Stranou národní akce, i to ale nakonec ztroskotalo.

Podle zákona má premiér na koaliční rozhovory čas do 23. srpna. Pokud se mu do té doby sestavit vládu nepodaří, má Erdogan několik možností dalšího postupu.

Může vypsat předčasné volby, přičemž moci v zemi by se ujal dočasný kabinet, v kterém by měly zastoupení všechny strany úspěšné ve volbách. Nabízí se ale také, že by mohl sestavením vlády pověřit i šéfa druhé nejúspěšnější strany CHP Kemala Kiliçdaroglua.

Spolupředseda prokurdské Lidové demokratické strany Selahattin Demirtaş dnes řekl, že jeho strana zvažuje účast v jakékoli dočasné vládě, která Turecko povede k novým volbám. Pokud by byla pověřena sestavením kabinetu, byla by ochotná pozvat ke společnému vládnutí Lidovou republikánskou stranu, řekl Demirtaş turecké redakci CNN.

Volby se v Turecku konaly 7. června. Hovoří se už o příštích a jako možný termín je nejčastěji zmiňován listopad.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme