Turecké protivládní protesty mají nový fenomén: stojící muže

Tichý protest se stal novým fenoménem tureckých protivládních demonstrací. Jednotlivci nebo skupiny lidí stojí bez hnutí na Taksimském náměstí, a vyjadřují tak svůj protest proti vládě a policejnímu násilí. Svého stojícího muže má už i západoturecký Izmir.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní protesty v Turecku pokračují | Zdroj: Reuters

Zatímco davy lidí demonstrovaly, Erdem Gyndyz se postavil na náměstí a šest hodin mlčky hleděl na obří tureckou vlajku na protější budově.

Po půlnoci se k jeho tichému protestu přidali další a chvíli stálo na náměstí bez hnutí několik desítek lidí. Beze slova upírali oči na obří portrét zakladatele moderního tureckého státu Ataturka. Pak je rozehnala policie.

Na náměstí v Izmiru stál několik hodin muž natřený stříbrnou barvou, v ruce držel bonsaj jako symbol protestu za záchranu parku Gezi.

V řadě tureckých měst provedla policie razie a zadržela desítky lidí. Pořádkové síly v posledních dvou dnech tvrdě rozehnaly pouliční protivládní demonstrace pomocí slzného plynu a vodních děl.

Střety následovaly po sobotním tvrdém zásahu policie v Istanbulu, při kterém z parku Gezi vyhnala demonstranty. Kvůli pokračujícím protestům varovali někteří členové vlády, že proti opozici v ulicích použiji tvrdší prostředky včetně armády.

Nepokoje vypukly na začátku června, kdy úřady začaly kácet stromy v parku na istanbulském náměstí Taksim. Vláda chce změnit podobu náměstí – mimo jiné tam má stát nová mešita. Demonstranti žádají demisi premiéra Erdogana, který si podle nich uzurpuje stále více moci.

Jaromír Marek, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme