Turecké protivládní protesty mají nový fenomén: stojící muže
Tichý protest se stal novým fenoménem tureckých protivládních demonstrací. Jednotlivci nebo skupiny lidí stojí bez hnutí na Taksimském náměstí, a vyjadřují tak svůj protest proti vládě a policejnímu násilí. Svého stojícího muže má už i západoturecký Izmir.
Zatímco davy lidí demonstrovaly, Erdem Gyndyz se postavil na náměstí a šest hodin mlčky hleděl na obří tureckou vlajku na protější budově.
Po půlnoci se k jeho tichému protestu přidali další a chvíli stálo na náměstí bez hnutí několik desítek lidí. Beze slova upírali oči na obří portrét zakladatele moderního tureckého státu Ataturka. Pak je rozehnala policie.
Na náměstí v Izmiru stál několik hodin muž natřený stříbrnou barvou, v ruce držel bonsaj jako symbol protestu za záchranu parku Gezi.
V řadě tureckých měst provedla policie razie a zadržela desítky lidí. Pořádkové síly v posledních dvou dnech tvrdě rozehnaly pouliční protivládní demonstrace pomocí slzného plynu a vodních děl.
Střety následovaly po sobotním tvrdém zásahu policie v Istanbulu, při kterém z parku Gezi vyhnala demonstranty. Kvůli pokračujícím protestům varovali někteří členové vlády, že proti opozici v ulicích použiji tvrdší prostředky včetně armády.
Nepokoje vypukly na začátku června, kdy úřady začaly kácet stromy v parku na istanbulském náměstí Taksim. Vláda chce změnit podobu náměstí – mimo jiné tam má stát nová mešita. Demonstranti žádají demisi premiéra Erdogana, který si podle nich uzurpuje stále více moci.