Turecké tanky vjely do Sýrie. Ankara zahájila operaci proti Islámskému státu

Turecké tanky překročily hranice do Sýrie. Podporují je letecké údery mezinárodní koalice vedené Spojenými státy. Operace nazvaná Štít Eufratu je prvním otevřeným nasazením turecké armády na syrském území. Jejím hlavním cílem je vytlačit skupinu Islámský stát z pohraniční oblasti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecko zahájilo pozemní a leteckou ofenzívu v syrském pohraničí | Foto: ČTK/AP

Krátce po desáté hodině dopoledne překročilo 25 tureckých tanků syrské hranice. U města Džarábulus teď ostřelují pozice Islámského státu.

Už předtím turecké houfnice zasáhly přímo z tureckého území více než stovku džihádistických cílů. Pozemní operaci kryje ze vzduchu americké a turecké letectvo.

Turecká armáda tak otevřela průchod do syrského Džarábulusu pro 1500 bojovníků Syrské svobodné armády, kteří už rovněž překročili z tureckého území syrskou hranici a postupují na předměstí Džarábulusu. Tam už svedli první přímé boje s džihádisty.

Právě tito povstalci by měli nést hlavní tíhu pozemních bojů přímo ve městě. Na syrské půdě jsou ale i příslušníci tureckých speciálních jednotek. Město Džarábulus je zároveň cílem náletů tureckých stíhaček a na mnoha místech je vidět po zásahu vznášející se kouř.

Turecko v pondělí pohrozilo, že oblasti kolem syrské hranice "zcela vyčistí" od bojovníků Islámského státu. Podle prezidenta Rcepa Tayyipa Erdogana je sousedství džihádistů příčinou nedávných teroristických útoků v zemi.

Syrští Kurdové mluví o agresi

Turecko dnes vyzvalo syrské Kurdy, aby se stáhli na východ od řeky Eufrat. Varování vyslovil ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu krátce poté, co desítky tureckých tanků překročily syrské hranice.

Jednotky syrských Kurdů YPG označily tureckou ofenzivu za agresi proti Sýrii a za výsledek dohody Turecka, Ruska a Asadova režimu.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru