Tureckem otřásá korupční kauza. Úřady ale její vyšetřovatele propouštějí

V tureckém Istanbulu i hlavním městě Ankaře demonstrovaly o víkendu tisíce lidí proti odvolávání policejních důstojníků v zemi. Vláda už mimo službu postavila celkem 70 policistů, kteří vyšetřovali korupční kauzu sahající do vysokých pater turecké politiky, až ke spolupracovníkům premiéra Recepa Erdogana. Z důležitých postů odešli také někteří soudci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan se setkal s ministerským předsedou Petrem Nečasem

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan se setkal s ministerským předsedou Petrem Nečasem | Foto: Filip Jandourek

Demonstrace rozháněla turecká policie slzným plynem. Premiér Erdogan předtím pohrozil spiklencům, kteří podle něj chtějí oslabit vládu.

Soudy a vyšetřovatelé už kvůli korupci obvinili 24 lidí včetně synů dvou ministrů, šéfa státní banky a blízkých spolupracovníků premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Osoby, které kauzu rozkryly, jsou napojeny na byznysmena Fethullu Gülena nebo v minulosti projevily sympatie s jeho názory.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu přiblížila spolupracovnice Českého rozhlasu v Turecku Kateřina Kohoutová

Bývalý imám Fethullah Gülen je velmi silně nábožensky založený člověk, který momentálně žije v Pensylvánii. Je považován za jednoho z nejvlivnějších žijících muslimů a na tureckou společnost má obrovský vliv.

Vlastní řadu náboženských škol a univerzit, kterými prochází velká část soudců, policistů a úředníků. Ti dosud postupovali v souladu s vládou. Vlivný podnikatel řídí také některá média. V posledních měsících se v nich začalo objevovat zpravodajství kritizující vládu, což bylo v minulosti nemyslitelné.

Vláda uvažuje, že pozmění národní vzdělávací systém. V současnosti jsou vstupní testy na univerzity koncipovány tak, že bez absolvování nákladných Gülenových kurzů má student minimální šanci uspět. Pokud by vláda studijní kurzy zrušila, přišel by Gülen o obrovské zisky.

Spor mezi Gülenem a vládou

Krátce poté, co vláda svůj úmysl oznámila, se v médiích objevilo rozkrytí korupční kauzy na politické scéně. Lidé se domnívají, že na tom má podíl právě Fethullah Gülen. Turecký premiér se brání, že celá kauza je špinavou akcí namířenou proti vládě.

Opozice tvrdí, že vláda se odvoláváním úředníků pokouší mařit vyšetřování.

Vlivný turecký podnikatel Fethullah Gülen na archivním snímku | Foto: Reuters

„Soudci, policejní šéfové, vyšetřovatelé otevřeli kauzu, která ukazuje na korupci na politické scéně. A v posledních dnech jsou všichni tito lidé propuštěni z vysokých pozic,“ potvrzuje spolupracovnice Českého rozhlasu v Istanbulu Kateřina Kohoutová.

„Například v Istanbulu došlo k odvolání policejního šéfa a na jeho místo byl povolán mladý a nezkušený policista. Vyvolává to v turecké společnosti diskusi. V Istanbulu lidé protestovali proti korupci a byli rozehnáni slzným plynem,“ popisuje situaci.

Místní média spekulují o tom, že by celá aféra mohla dokonce vést až k pádu premiéra Erdogana, který vládne už 10 let a s přehledem vítězí ve většině voleb.

Názory turecké společnosti se různí. Jedni věří, že skandál může vládu oslabit, většina se ale naopak obává, že rozsáhlým propouštěním si Erdogan dál upevňuje moc. Na uvolněné posty totiž okamžitě nastoupili muži, kteří jsou jeho zastánci.

Kateřina Kohoutová, krw, Marie Machytková, bre, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme