Tureckem otřásla série útoků, cílem byl americký konzulát i policejní stanice

Turecko dnes zasáhly čtyři útoky na hned několik strategických objektů. Pod palbou se ocitl americký konzulát v Istanbulu a bomba vybuchla také na jedné z tamních policejních stanic. Přestřelka, která následovala, si vyžádala čtyři lidské životy včetně policejního pyrotechnika. Další dva útoky se odehrály na jihovýchodě země při hranicích s Irákem, kde zemřeli čtyři policisté a jeden turecký voják.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie zajišťuje okolí místa útoku na policejní stanici v Istanbulu

Policie zajišťuje okolí místa útoku na policejní stanici v Istanbulu | Zdroj: Reuters

Kolem jedné hodiny ráno vybuchla bomba nastražená v autě před policejní stanicí na východním okraji Istanbulu.

Část třípatrové budovy se po požáru zřítila. Při nasledné přestřelce zemřel jeden policista a dva útočníci. K explozi se přihlásila nedávno založená levicová jednotka lidové obrany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tureckem otřásla série útoků. Aktuálně informoval zpravodaj Štěpán Macháček, komentář připojil Břetislav Tureček z Metropolitní univerzity

„Podle provedení útoku to ale spíš vypadá, že to mohli udělat džihádisté. Malé extrémně levicové skupiny se k takovýmto útokům hlásí, aniž by je provedly,“ upozorňuje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček.

Zhruba ve stejnou dobu zaútočili ozbrojenci na americký konzulát. Policie zadržela ženu podezřelou z účasti na útoku, k němuž se přihlásila Revoluční strana pro lidové osvobození.

Další dva útoky se odehrály na jihovýchodě země při hranicích s Irákem. Poblíž města Silopi v provincii Sirnak nejprve explodovala bomba a zabila čtyři turecké policisty. Kurdské milice následně zaútočily na turecký vojenský vrtulník, zabily přitom jednoho vojáka.

Po sérii útoků jsou v istanbulských ulicích příslušníci speciálních policejních sil. Turecká bezpečnost je na nohou už několik týdnů, od té doby kdy začali nová konfrontace s Kurdy a islamisty.

Nepřátelé se stejným nepřítelem

Turecko je ve stavu zvýšené pohotovosti už zhruba tři týdny. Podle Břetislava Turečka, vedoucího Centra pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě, útoků od té doby stále přibývá.

„Ten zlom je poměrně jasný. Bylo to poté, co Turecko velmi aktivně vstoupilo do takzvané mezinárodní protiteroristické koalice, která útočí v Sýrii a v Iráku na pozice takzvaného Islámského státu,“ vysvětluje.

Tím, že se Turci do koalice zapojili, začali leteckými údery atakovat i kurdské rebely ze Strany kurdských pracujících (PKK), kteří se uchýlili na sever Iráku. A podle Turečka je tak po nadějných mírových jednáních opět vyprovokovali k odvetným útokům na Turecko.

„Je to velmi složitá situace,“ upozorňuje Tureček s tím, že syrská sesterská organizace takzvaných lidových ochranných sborů, spojenců PKK, útočí stejně jako Turecko na pozice hnutí Islámský stát. Turecko tak de facto podle Turečka v případě Kurdů útočí na své spojence.

Kurdové jsou vůči takzvanému Islámskému státu aktivní dlouhodobě. Naposledy významněji zasáhli na pozice islamistů, když je vytlačili z města Sarín asi 30 kilometrů od tureckých hranic.

Policie zajišťuje okolí místa útoku na policejní stanici v Istanbulu | Foto: Reuters

Štěpán Macháček, Jaromír Marek, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme