Turecko a EU dospěly ke kompromisu ohledně uznání Kypru

Turecko by mělo začít jednat o svém vstupu do Evropské unie 3. října příštího roku. To je definitivní závěr dvoudenního summitu v Bruselu. Ankara tuto nabídku dostala už ve čtvrtek, ale kývla na ni až v pátek. Celý den se přitom řešil spor, který vznikl mezi oběma stranami kvůli uznání Kypru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

billboard s tureckou vlajkou | Foto: ČTK/AP

Kypr je od turecké invaze v roce 1974 rozdělen - na severu byla vyhlášena Severokyperská turecká republika, kterou ale uznává jen Ankara. Turci naopak neuznávají jižní část - Kyperskou republiku.

Nizozemsko coby předsednická země Evropské unie v návrhu usnesení počítalo s tím, že Turci dnes parafují protokol o přistoupení deseti unijních nováčků včetně Kypru k asociační dohodě mezi společenstvím a Tureckem a podepíší ho do 3. října, kdy mají začít s EU jednat o vstupu, což by de facto znamenalo uznání Kypru.

To ale turecký premiér Recep Tayyip Erdogan odmítl jako nepřijatelné, protože by to prý doma v Turecku jen stěží obhajoval. Kvůli této tvrdé turecké pozici vznikl spor, který byl po celodenním vyjednávání vyřešen kompromisem.

V čem spočívá, to vysvětluje šéf naší diplomacie Cyril Svoboda. "Ten kompromis jasně říká, že Turecko musí mít normální vztahy s členskými zeměmi Evropské unie, tedy včetně Kypru. Je to nenormální, aby tady ty normální vztahy nebyly, a proto Turecko podepíše protokol, který se tímto zabývá, a bude se sledovat ta podstata věci - totiž aby to vlastní jednání fakticky začalo ve chvíli, kdy budou ty vztahy normalizovány."

Turecko však "normalizaci" vztahů s Kyperskou republikou dnes nakonec nemuselo parafovat, pouze deklarovalo svou vůli k tomuto kroku.

Na podmínkách zahájení přístupových rozhovorů se obě strany dohodly čtyři desetiletí poté, co Turecko poprvé požádalo o přijetí do evropských společenství. Ankara se bude moci k unii připojit nejdříve za devět let.

Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme