Turecko a EU dospěly ke kompromisu ohledně uznání Kypru

Turecko by mělo začít jednat o svém vstupu do Evropské unie 3. října příštího roku. To je definitivní závěr dvoudenního summitu v Bruselu. Ankara tuto nabídku dostala už ve čtvrtek, ale kývla na ni až v pátek. Celý den se přitom řešil spor, který vznikl mezi oběma stranami kvůli uznání Kypru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

billboard s tureckou vlajkou

billboard s tureckou vlajkou | Zdroj: ČTK

Kypr je od turecké invaze v roce 1974 rozdělen - na severu byla vyhlášena Severokyperská turecká republika, kterou ale uznává jen Ankara. Turci naopak neuznávají jižní část - Kyperskou republiku.

Nizozemsko coby předsednická země Evropské unie v návrhu usnesení počítalo s tím, že Turci dnes parafují protokol o přistoupení deseti unijních nováčků včetně Kypru k asociační dohodě mezi společenstvím a Tureckem a podepíší ho do 3. října, kdy mají začít s EU jednat o vstupu, což by de facto znamenalo uznání Kypru.

To ale turecký premiér Recep Tayyip Erdogan odmítl jako nepřijatelné, protože by to prý doma v Turecku jen stěží obhajoval. Kvůli této tvrdé turecké pozici vznikl spor, který byl po celodenním vyjednávání vyřešen kompromisem.

V čem spočívá, to vysvětluje šéf naší diplomacie Cyril Svoboda. "Ten kompromis jasně říká, že Turecko musí mít normální vztahy s členskými zeměmi Evropské unie, tedy včetně Kypru. Je to nenormální, aby tady ty normální vztahy nebyly, a proto Turecko podepíše protokol, který se tímto zabývá, a bude se sledovat ta podstata věci - totiž aby to vlastní jednání fakticky začalo ve chvíli, kdy budou ty vztahy normalizovány."

Turecko však "normalizaci" vztahů s Kyperskou republikou dnes nakonec nemuselo parafovat, pouze deklarovalo svou vůli k tomuto kroku.

Na podmínkách zahájení přístupových rozhovorů se obě strany dohodly čtyři desetiletí poté, co Turecko poprvé požádalo o přijetí do evropských společenství. Ankara se bude moci k unii připojit nejdříve za devět let.

Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme