Erdogan: Turecko bude mít Afrín brzy pod kontrolou. Ofenziva v Sýrii tím nekončí

Turecká armáda brzy ovládne syrský region Afrín. Prohlásil to prezident Recep Tayyip Erdogan s tím, že dobytí samotného města je na spadnutí. Od lednového začátku turecké ofenzivy zemřelo přes 200 civilistů.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští bojovníci podporovaní Tureckem u Afrínu

Syrští bojovníci podporovaní Tureckem u Afrínu | Foto: Khalil Ashawi | Zdroj: Reuters

Turecký prezident uvedl, že centrální oblast Afrínu je už obklíčená a turecká armáda každou chvíli vstoupí do samotného města. „Dnes jsme v Afrínu, zítra budeme v Manbidži a pozítří s božím svolením vyčistíme východní břeh Eufratu od teroristů až k iráckým hranicím,“ prohlásil před svými stoupenci v Ankaře prezident Erdogan.

Turecko dál útočí na Afrín. Při náletech zahynulo 36 provládních syrských vojáků

Číst článek

Pohrozil tak, že se turecká ofenziva v Sýrii s dobytím Afrínu nezastaví. Ankara má v plánu likvidovat kurdskou vládu v celém pohraničním pásmu Sýrie podél tureckých hranic, tedy až na východ k Iráku. Kurdské části Sýrie vládne kurdský Demokratický svaz a jeho ozbrojené milice YPG. Turecko považuje toto uskupení za teroristickou organizaci napojenou na Kurdskou stranu pracujících a Abdullaha Öcalana, se kterými svádí už desítky let boje na vlastním území.

Už v roce 2016, kdy Turecko zahájilo ofenzivu proti organizaci Islámský stát v jedné z částí severní Sýrie, sliboval prezident Erdoğan boj proti všem teroristům v Sýrii. Kromě Islámského státu měl na mysli právě i kurdský Demokratický svaz a milice YPG. Dnes je jasné, že se svého tehdejšího slibu a plánů nehodlá vzdát.

Jako argument pro turecký postup v Sýrii uvádí i tři miliony syrských uprchlíků v Turecku. Turecká armáda podle Ankary připravuje svou ofenzivou bezpečnou oblast, kam se tito uprchlíci budou moci vrátit.

Bojují za Turky i džihádisté?

Častá obvinění na adresu turecké armády z protikurdských etnických čistek v Afrínu se zatím neprokázala. Na straně turecké armády dokonce bojují některé kurdské milice nepřátelské vůči Demokratickému svazu. Tvrdí, že Demokratický svaz není jediným reprezentantem syrských Kurdů, a že navíc pronásleduje své politické protivníky.

Obětí turecké ofenzivy proti Kurdům je i starověký chrám u syrského Afrínu. Zničena byla více než polovina

Číst článek

Vojáci turecké armády tvoří zhruba třetinu pozemních jednotek v afrínské ofenzivě. Větší část útoků provádějí syrské povstalecké skupiny vycvičené tureckou armádou. Ankara tvrdí, že jde o umírněné a neislamistické jednotky Syrské svobodné armády, které měly v počátcích syrské občanské války podporu Západu. Existují ale náznaky, že v řadách povstalců bojují i džihádisté.

Britský list Independent už v úterý napsal, že Turecko používá ze Syrské svobodné armády jen značku, aby budilo dojem, že za něj bojují umírnění povstalci. Deník přináší svědectví bývalého džihádisty Islámského státu, že Turecko ve skutečnosti vycvičilo bývalé ozbrojence této teroristické organizace a používá je teď v Afrínu v rámci svých milic.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme