V Turecku bojkotují zboží z Izraele a od jeho spojenců. Tamní parlament přestane prodávat Coca-colu
V tureckém parlamentu přestanou prodávat nápoje firmy Coca-Cola a kávu od společnosti Nestlé, chtějí tak protestovat proti jejich údajné podpoře Izraele. V úterý o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na rozhodnutí vedení tureckého parlamentu a svůj zdroj. Turecký provládní deník Daily Sabah v pondělí napsal, že veřejné úřady, univerzity či obce v řadě provincií bojkotují izraelské zboží.
Agentura Reuters v úterý uvedla, že obchod mezi Tureckem a Izraelem od začátku války Izraele s palestinským teroristickým hnutím Hamás 7. října klesl v meziročním srovnání o více než 50 procent.
„Bylo rozhodnuto, že výrobky firem, které podporují Izrael, se nebudou prodávat v restauracích, kavárnách a čajovnách parlamentu,“ uvedlo vedení tureckého zákonodárného sboru.
Izrael převezme po válce ‚bezpečnostní odpovědnost‘ za Gazu. Je to nutné, říká Netanjahu
Číst článek
Vedení parlamentu nejmenovalo firmy, jejichž výrobky hodlají v parlamentu bojkotovat. To, že půjde o nápoje americké firmy Coca-Cola a švýcarské Nestlé, sdělil Reuters její parlamentní zdroj. Podle něj bylo toto rozhodnutí přijato v reakci na veřejné mínění.
Obě firmy podle Reuters jmenovali v posledních dnech na sociálních sítích někteří turečtí aktivisté, kteří volají po bojkotu izraelského zboží a výrobků firem ze zemí, které podporují Izrael v této válce s Hamásem.
V úterý také server Middle East Monitor informoval, že k bojkotu firem, které podporují Izrael, vyzvala také asociace tureckých univerzit. Podle ní se k tomuto protestu připojí 17 vysokých škol.
Právě 7. listopadu je to měsíc, co palestinské radikálně islamistické hnutí Hamás zaútočilo z Pásma Gazy na Izrael a zabilo při tom na 1400 lidí. Přes 240 lidí ozbrojenci z Hamásu unesli do Pásma Gazy, kde toto hnutí od roku 2007 vládne.
V reakci na tento překvapivý, bezprecedentní a brutální útok Izrael zahájil masivní bombardování Pásma Gazy, při kterém podle úřadů pod správou Hamásu zemřelo přes 10 000 lidí, tyto informace ale nejde nezávisle ověřit.
Půjde Hizballáh do války s Izraelem? Vše podstatné o hře nervů na Blízkém východě
Číst článek
Turecká vláda Izrael za ostřelování Pásma Gazy ostře kritizovala a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil Izrael za okupanta a řekl také, že Hamás není teroristická organizace, nýbrž skupina bojovníků za svobodu, kteří chrání svou zemi.
V reakci na to Izrael koncem října oznámil, že stahuje z Turecka své diplomaty a přehodnotí vztahy s Ankarou. Tento víkend rovněž Turecko povolalo svého velvyslance v Izraeli ke konzultacím.